Eмисия новини
от 03.00 часа

Shumica e studentëve të huaj në Bullgari zgjedhin specialitete mjekësore

Në vitin akademik 2020/2021, për diploma baçelor dhe master në shkollat e arsimit të lartë në Bullgari po studiojnë 211.8 mijë njerëz. 12.3 për qind e tyre kanë zgjedhur shkolla private. Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave,..

27.04.21 06:45 |

Shumica e nxënësve të shkollës së mesme në Bosilegrad dëshirojnë të studiojnë në Bullgari

Pothuajse të gjithë 50 maturantët që mbarojnë shkollën e mesme në Bosilegrad dëshirojnë të vazhdojnë arsimin në një nga universitetet në Bullgari. Këtë e tregojnë rezultatet e një sondazhi të kryer ndër maturantët në të vetmen shkollë të..

12.04.21 07:20 |

Printimi 3D i mukozës së mitrës? Një kompani bullgare me një projekt futuristik kundër infertilitetit

Printimi biologjik i indeve njerëzore që prej kohësh nuk është risi, por një ekip prej shkencëtarësh të rinj bullgarë, i udhëhequr nga 28-vjeçari Spas Kerimov, ka vendosur ta zhvillojë teknologjinë avangarde dhe ta transferojë atë në të ardhmen...

29.03.21 10:57 |

Në kushtet e pandemisë Akademia Ushtarako Mjekësore shënon përvjetorin e 129 nga themelimi

Më 1 dhjetor Akademia Ushtarako Mjekësore shënon 129 vjet nga krijimi. Shefi i institucionit gjeneral major Vencisllav Mutafçijski, i cili është udhëheqës i Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19 u drejtoi një mesazh mjekëve në vijën e..

01.12.20 10:21 |

Sistemi shëndetësor në Bullgari po punon mbi pragun e tij të qëndresës dhe të durimit

Në sfondin e statistikës për të sapo infektuarit me Covid-19, apeleve për një respektim të përpiktë të masave, që të mos të rritet presioni mbi spitalet, rasti tragjik përpara spitalit universitar në qytetin e dytë bullgar për nga madhësia Plovdiv dha një..

25.11.20 07:10 |
Ministrja Denica Saçeva

Një masë e re sociale në dobi të të papunëve

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale është duke menduar mbi një masë të re në krizën me koronavirusin – t’u japë ndihmë prej 24 levash /rreth 12 euro/ në ditë punonjësve të cilët kanë mbetur pa punë për shkak të bizneseve të pezulluara, bëri të..

01.11.20 14:43 |

Profilaksia është metoda kryesore për luftimin e kancerit të gjirit

Tetori është muaji botëror për luftimin e kancerit të gjirit. Edhe sivjet që nga fillimi i muajit startuan fushatat kombëtare për analiza falas për prevencë të sëmundjes në tërë vendin. Kanceri i gjirit është sëmundja më e përhapur ndër gratë. Çdo vit në..

27.10.20 07:05 |

Një ekip shkencor i udhëhequr nga një bullgar, izoloi një molekulë, e cila bllokon Covid-19

Shkencëtarë nga Fakulteti i Mjekësisë pranë Universitetit Pittsburgh nën udhëheqjen e një bullgari kanë izoluar molekulën më të vogël biologjike, e cila bllokon krejtësisht në një mënyrë specifike Covid-19. Rezultatet e punës së tyre u..

20.09.20 11:11 |

Telemjekësia mjekon nga distanca dhe kursen kohë dhe para

Tregu bullgar gjithnjë e më shumë hapet për mundësitë e diagnostikimit, kontrollimit të gjendjes shëndetësore dhe mjekimit online. Për këtë arsye edhe sigurimi i kujdesit shëndetësor nga distanca i quajtur telemjekësi, bëhet një rrugë shpëtimi në..

09.06.20 12:17 |

Paraskeva Nikolau nga Varna ka ndërtuar spitalin e parë te ne me mjete të dhuruara

Në bulevardin “Primorski” në Varna tashmë 150 vjet ngrihet një godinë e madhe, e cila tërheq vëmendjen e kalimtarëve me madhështinë dhe bukurinë e vet. Në këtë ndërtesë solide dikur ka funksionuar spitali i parë i ndërtuar me mjetet e bamirësit Paraskeva..

03.05.20 06:20 |
Всички новини: днес | вчера