Eмисия новини
от 13.00 часа

Гледайте на живо

Qeveria është duke kërkuar mundësi për dialog me protestuesit

Nuk ka motiv për zgjedhje të parakohshme, por do të ketë ndryshime, vuri në dukje Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev. Mocioni i mosbesimit u rrëzua jo për shkak të aritmetikës parlamentare, por për shkak të logjikës politike, tha gjithashtu..

21.07.20 13:45 |

Parlamenti hodhi poshtë mocionin e mosbesimit kundër qeverisë

Mocioni i pestë i mosbesimit kundër qeverisë së Bojko Borisovit nuk arriti ta rrëzojë pushtetin. Mocioni dështoi në saje të votave të GERB-it dhe të Patriotëve të Bashkuar. “Pro” rrëzimit të qeverisë votuan 102 deputetë nga Partia Socialiste..

21.07.20 13:09 |

Na ka ardhur në majë të hundës - lajtmotivi i protestave në Bullgari

Në ditën e 13 nga fillimi i protestave në Bullgari, të cilët ngulmojnë për dorëheqjen e kryeministrit Bojko Borisov dhe të prokurorit të përgjithshëm Ivan Geshev, Kuvendi Popullor votoi mocionin e pestë të mosbesimit ndaj kabinetit të partisë drejtuese..

21.07.20 12:56 |

Në sfondin e protestave në Sofje Parlamenti do të votojë mocionin e mosbesimit kundër qeverisë

Parlamenti do të votojë mocion mosbesimi kundër qeverisë. Protestuesit filluan të grumbullohen përsëri para Parlamentit që në mëngjes. Në ditën e 12 të protestave kundër qeverisë shfaqja e pakënaqësisë vazhdoi mbi 13 orë. Shumica bënte thirrje..

21.07.20 08:58 |

Po vazhdojnë protestat në qendër të Sofjes

Protestuesit kundër qeverisë po grumbullohen para godinës së Presidencës. Po mbërrijnë grupe njerëzish nga rajone të ndryshme të vendit. Ka një numër të konsiderueshëm policësh. Po vazhdon edhe protesta para Parlamentit në qendër të..

20.07.20 19:07 |

24 orë pas debateve parlamenti do të votojë mocionin e mosbesimit ndaj kabinetit

Parlamenti do të votojë mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë më 21 korrik vendosën deputetët. Protesta para parlamentit me moton “Okupacion i Kuvendit Popullor. Të gjithë përjashta” kalon qetë. Nuk ka tension midis policisë dhe demonstruesve. Sipas..

20.07.20 13:11 |
Tomisllav Donçev

Zëvendës kryeministri pranoi se në Bullgari ka problem me korrupsionin

Në debatet parlamentare rreth mocionit të mosbesimit ndaj pushtetarëve zëvendës kryeministri Tomisllav Donçev tha, se qeveria do të mbetet përderisa do të jetë në gjendje të realizojë punë të dobishme. Ai pranoi se korrupsioni është një sëmundje kronike..

20.07.20 12:20 |

Në sfondin e protestave parlamenti diskuton mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë

Parlamenti do të diskutojë votën e pestë të mosbesimit ndaj qeverisë së kryeministrit Bojko Borisov. Kërkesë për këtë votë paraqitën 77 përfaqësues popullor nga Partia Socialiste Bullgare për arsye “të dështimit të politikës së kundërvënies së..

20.07.20 08:56 |
Halil Letifov

Lëvizja për të Drejta dhe Liri nuk do të përkrahë mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë

Para Radios Kombëtare Bullgare deputeti i Lëvizjes për të Drejta dhe Liri Halil Letifov theksoi, se lëvizja është opozitë dhe nuk ka ministra në kabinet. Sipas tij që nga vet fillimi Lëvizja për të Drejta dhe Liri kishte pozitë që kjo përbërje e..

19.07.20 13:22 |

Në Parlament parashtruan zyrtarisht mocionin e mosbesimit kundër qeverisë

Deputetët e grupit parlamentar “Partia Socialiste Bullgare për Bullgarinë” parashtruan mocionin e mosbesimit kundër qeverisë së Kryeministrit Bojko Borisov. Kjo është prova e pestë e opozitës për ta rrëzuar qeverinë. Tema e votës përsëri është..

15.07.20 15:44 |
Всички новини: днес | вчера