Eмисия новини
от часа

Po inaugurojnë një monument të kompozitorit Petko Stajnov

Më 20 shtator inaugurohet monumenti i akademikut  Petko Stajnov - një nga kompozitorët më të shquar bullgarë, i cili krijoi vepra të rëndësishme për kulturën tonë kombëtare. Përpara se tu tregojmë më tepër për ngjarjen, le të rikujtojmë  se..

20.09.22 13:21 |

Po e riparojnë monumentin e dinastisë Asenevci që të zgjatet jeta e tij të paktën akoma 50 vjet

10 ditë do të vazhdojë riparimi i monumentit të njohur të dinastisë së Asenevcit në Veliko Tërnovo. Pajisjet që mbajnë shpatën e gjatë 33 metra në mes të kompozicionit do të ndërrohen, njoftoi nënkryetari i komunës Nejko Gençev. Disa nga 60 000..

12.09.22 12:26 |

Tempulli Monument “Shën Aleksandër Nevski” kremton festën e tij verore

Më 30 gusht Kisha Ortodokse nderon ditën e Patriarkut të Kostandinopojës Shën Aleksandër dhe Kisha Ortodokse Bullgare kremton transferimin e lipsaneve të Shën Princi Aleksandër Nevski. Më 30 gusht të vitit 1724 Perandori rus Petër I..

30.08.22 11:15 |
Eleonora Mitrofanova

Ambasadori i Federatës Ruse në Bullgari është kategorik se puna humanitare e ambasadës ruse duhet të vazhdojë

Ambasadorja e Rusisë në vendin tonë, Eleonora Mitrofanova shprehu shpresën se qeveria e ardhshme bullgare do të jetë më pragmatike se ajo aktuale. Në një intervistë për Agjencinë TASS të enjten, ajo deklaroi se Bullgaria është anëtare e BE-së dhe..

29.07.22 16:27 |

Itineraret kulturore-historike në qytetin Haskovo dhe rrethinat

Qyteti Haskovo është porta drejt Rodopeve Lindore, të cilat janë të përmbushura me rrugë me një karakter informues duke ndjekur gjurmët e së shkuarës. Por, përpara se t’u drejtoheni rrethinave, ju rekomandojmë të bëni një shëtitje nëpër vet..

08.07.22 07:15 |

Kujtim për Botevin edhe jashtë Bullgarisë

Çdo vit më 2 qershor bullgarët nderojnë kujtimin e poetit-revolucionarit Hristo Botev dhe të Vdekurve për Lirinë e Bullgarisë. Brezat mirënjohës bëjnë homazhe dhe vendosin kurora dhe lule përpara monumenteve të shumta të Botevit në Bullgari...

02.06.22 13:01 |

Një kujtim për njërin prej bamirësve të famshëm të Plovdivit

Këtë vit shënohen 160 vjet nga lindja e njërit prej bamirësve dhe dashamirësve më të njohur të qytetit të Plovdivit - industrialistit Dimitër Petrov Kudoglu. I lindur në vitin 1862 në rajonin e Ksanthit në Greqinë Verilindore, ai trashëgoi tregtinë..

29.05.22 09:25 |

Bullgaria është një vend i kërkuar në Google Street View

Bullgaria renditet e 46-ta në botë ndër vendet më të vizituara në Google Street View në vitin 2021. Indonezia renditet e para në kërkim, е ndjekur nga Shtetet e Bashkuara, Japonia, Meksika dhe Brazili. Në vendin e fundit të njëqindtë janë Maldivet...

26.05.22 11:45 |

Qyteti i dy vëllezërve të Selanikut akoma ruan frymën e Shenjtorëve Kirill dhe Metodij

Më 24 maj, sipas traditës rilindëse, kudo qoftë në botë, bullgarët gjejnë gjithmonë një mënyrë për të shprehur respektin e tyre për veprën e Shenjtorëve Kirill dhe Metodij . Një mundësi e tillë për të kombinuar festën me adhurimin e..

24.05.22 08:15 |

Liria, fisnikëria, përkushtimi – simbolet e fshehura të heronjve në fshatin Petriç

Në fund të prillit dhe në fillim të majit ne, bullgarët, kujtojmë vrullin e mahnitshëm për liri të heronjve të Kryengritjes së Prillit të vitit 1876 .  Ne kemi folur shumë herë për veprën e kryengritësve të prillit, madje na duket se kjo temë..

14.05.22 07:05 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера