Eмисия новини
от 09.00 часа

Për Gollobordën dhe njerëzit e saj

160 km në lindje të kryeqytetit shqiptar të Tiranës dhe dhjetë kilometra në jugperëndim të qytetit të Dibrës ndodhen fshatrat e bullgarëve të rajonit historiko-gjeografik të Gollobordës. Fshatrat janë në kufijtë e bashkive shqiptare Librazhd dhe Bulqizë...

26.01.24 07:30 |
Juliana Janeva

Juliana Janeva është një kampione evropiane në mundje

Juliana Janeva fitoi medaljen e parë të artë për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Mundjes në Zagreb, me rezultat 10:3 ndaj ukrainases Alla Belinska në finalen e kategorisë deri në 68 kg. Janeva u bë kampione e padiskutueshme në Zagreb me një..

24.04.23 11:08 |
Kirill Millov

Bullgari Kirill Millov është i pari në botë në mundje në kategorinë 97 kg

Mundësi ynë kombëtar Kirill Millov kryeson për herë të parë renditjen botërore të stilit klasik, në kategorinë 97 kg, me një aktiv prej 50 mijë pikësh. Mundësit bullgarë në stilin klasik janë aktualisht në kampin në Poreç (Kroaci), dhe ata do të..

08.02.23 15:19 |

130 vjet nga lindja e mundësit legjendar bullgar Dan Kollov

Më 26 dhjetor në fshatin Sennik të komunës së qytetit Sevlievo, do të shënohet 130 vjetori i lindjes së mundësit bullgar Donço Kolev Denev, i njohur si Dan Kollov. Lule do të vendosen para monumentit të mundësit në fshat, njofton komuna. Dan..

26.12.22 06:35 |

Kirill Millov fitoi një medalje të argjendtë botërore në mundjen klasike

Ministrja e Sportit Vesella Leçeva i ka dërguar një fjalim urimi Kirill Millovit, i cili fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Botëror të Mundjes në Beograd. Në finale në kategorinë 97 kilogramë në stilin klasik, Millov humbi 1:5 nga kampioni..

13.09.22 12:17 |
Biljana Dudova

Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në mundje

Kampionia bullgare e mundjes Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në kategorinë 59 kg. Kjo ndodhi pasi mundësja 24-vjeçare e ekipit “Junak Lokomotiv” në Ruse fitoi titullin e parë botëror në karrierën e saj në kampionatin botëror në Oslo...

19.10.21 15:24 |
Biljana Dudova

Biljana Dudova u bë kampione botërore e mundjes

Biljana Dudova fitoi titullin e Kampionit Botëror në Mundjen e grave në kategorinë deri në 59 kg. Në finalen e Kupës së Botës në Oslo, bullgarja mposhti Akie Hanai nga Japonia me rezultat 6: 4. Ky është titulli i parë botëror për Dudovën. Ajo ka..

08.10.21 09:32 |

Sportistët bullgarë u nisën nga Tokioja me 6 medalje

Vajzat e shkëlqyera bullgare, të cilat luftuan me guxim në betejat e tyre dhe fituan medalje olimpike, i dhanë një mësim të hapur kombit tonë. Përpara më pak se një muaj vendi ynë dërgoi për në lojërat olimpike në Tokio delegacionin e vet më..

09.08.21 15:41 |
Evelina Nikollova

Evelina Nikollova fitoi bronzin në mundjen olimpike

Mundësja bullgare Evelina Nikolova fitoi medaljen e bronzit në kategorinë 57 kg në Olimpiadën e Tokios. Në finalen e vogël debutuesja jone u imponua mbi Valeria Kobllova nga ekipi i Komitetit Olimpik Rus. Kështu, Evelina Nikolova solli medaljen e..

05.08.21 18:42 |
Tajbe Jusein

Tajbe Jusein fitoi bronzin në mundje në Olimpiadën në Tokio

Mundësja Tajbe Jusein fitoi një medalje bronzi në kategorinë deri në 62 kg në Olimpiadën në Tokio, duke mposhtur Lyubov Ovcharova nga Komiteti Olimpik Rus. Bullgarja 30 vjeçare fitoi vetëm për 56 sekonda. Përfaqësuesja jonë tjetër në këtë..

04.08.21 15:59 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна