Bullgaria mbështet integritetin territorial të Ukrainës

Bullgaria mbështet kategorikisht sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht, i tha ministri në detyrë i mbrojtjes Dimitër Stojanov homologut të tij ukrainas Oleksi Reznikov,..

20.12.22 12:23 |

Komisioni parlamentar i mbrojtjes miratoi në lexim të dytë ndihmën ushtarake për Ukrainën

Komisioni Parlamentar i Mbrojtjes miratoi në lexim të dytë projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për dhënien e ndihmës ushtarake ndërmjet Bullgarisë dhe Ukrainës. Të premten e kaluar, dokumenti u mbështet në lexim të parë në sallën plenare me..

13.12.22 14:12 |

Aksident në Uzinën Ushtarake “Arsenall”

Një aksident industrial në uzinën “Arsenall” në Kazanllëk shkaktoi vdekjen e një gruaje, ndërsa dy persona të tjerë të zhdukur janë në kërkim. Ky është informacioni paraprak, i konfirmuar nga drejtori i uzinës Nikollaj Ibushev. Sinjali erdhi në..

04.10.22 15:14 |
Emilijan Gebrev

Gebrev është i sigurt se është sërish objekt i një sulmi rus

Unë jam 100 për qind i sigurt se agjentët rusë qëndrojnë pas shpërthimit në deponë time, tha tregtari bullgar i armëve Emilijan Gebrev për gazetën “Guardian”. Ai thotë se shpërthimi i 31 korrikut pranë qytetit Karnobat ishte një tjetër sulm ndaj..

02.08.22 12:12 |

Bullgarët mbeten skeptikët më të mëdhenj në Evropë për luftën në Ukrainë

Vetëm 54 për qind e bullgarëve mendojnë se lufta në Ukrainë është një kërcënim për sigurinë e BE-së dhe mbështesin zhvillimin e një politike të përbashkët evropiane për mbrojtjen dhe sigurinë. Ndërsa në komunitet kjo përqindje është 70 për..

20.06.22 09:23 |
Stefan Janev dhe Margarita Robles

Stefan Janev dhe Margarita Robles: Kriza në Ukrainë duhet të zgjidhet përmes diplomacisë

Bullgaria dhe Spanja janë të vendosur në pozicionin se përpjekjet diplomatike duhet të jenë udhëheqëse në zgjidhjen e krizës në Ukrainë. Kështu deklaruan Ministrat e Mbrojtjes të dy vendeve Stefan Janev dhe Margarita Robles gjatë vizitës së..

21.02.22 18:23 |

Pyetje parlamentare mbi ndërhyrjen e jashtme në shpërthimet në uzinat ushtarake

Dy deputetë nga “Bullgaria Demokratike” pyesin Kryeministrin e dorëhequr nëse ka ndërhyrje të jashtme në shpërthimet në uzinat ushtarake në territorin e Bullgarisë në 10 vitet e fundit. Arsyeja për pyetjen e deputetëve Velizar Shallamanov dhe..

22.04.21 09:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна