Eмисия новини
от 09.00 часа
Vera Jourova

BE do të kërkojë, që Bullgaria të prodhojë predha për Ukrainën

Udhëheqësit evropianë do të përpiqen të bindin Bullgarinë që të ndihmojë në armatimin e Ukrainës me municionе, tha zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian Vera Jourova. “Nuk ka masa dhe procedura të veçanta. Gjithmonë ka metoda të negociatave..

31.05.23 09:17 |
Josep Borrell

Plani ambicioz i Evropës për ndihmë të re ushtarake për Ukrainën

Konsolidim në shkallë të gjerë dhe veprim të përbashkët institucional për një plan ambicioz të përshpejtuar për të rritur furnizimin me municione në Ukrainë. Këtë e demonstron Bashkimi Evropian dhe është gati të ndajë 2 miliardë euro për këtë..

29.03.23 13:21 |

Nuk pritet përshkallëzim pas incidentit amerikano-rus mbi Detin e Zi

Avionët luftarakë rusë Su-27 detyruan një dron amerikan të rrëzohej në Detin e Zi. Shtëpia e Bardhë dhe Pentagoni e dënuan incidentin, ndërsa Ministria ruse e Mbrojtjes bëri të ditur se avionët e saj luftarakë nuk kanë qenë në kontakt me dronin..

15.03.23 10:37 |
Josep Borell

Bullgaria ka marrë një letër nga BE për t'i dhënë municione Ukrainës

Ministri i mbrojtjes Dimitër Stojanov ka konfirmuar se ka marrë një letër nga përfaqësuesi i lartë i BE-së për punë të jashtme, Josep Borrell për furnizimin me municione për Ukrainën. Dje, Borell u dërgoi letra të gjithë ministrave të mbrojtjes të..

23.02.23 16:49 |

Tashmë është e qartë se çfarë arme do t'i dërgojmë Ukrainës

Qeveria teknike ka miratuar një listë të ndihmës ushtarake për Ukrainën, të hartuar nga Ministria e Mbrojtjes, sipas një verifikimi  në sistemin e informacionit ligjor të Këshillit të Ministrave. Hapi i rradhës është që parlamenti të votojë për..

02.12.22 15:09 |

U shua plotësisht zjarri në depot e municioneve pranë qytetit Karnobat

Zjarri që u shpërthye më 31 korrik në depot e municioneve pranë qytetit Karnobat u shua plotësisht, por zona mbetet ende e mbyllur. Pritet që të kalojë një periudhë prej 72 orësh deri sa hetuesit të hyjnë për të kërkuar shkaqet e zjarrit. Një nga..

01.08.22 09:22 |

Zelenski është gati për të diskutuar statusin e Krimesë dhe Donbasit me Putinin

Parlamenti njëdhomësh i Ukrainës paralajmëroi se të paktën 7 zjarre po digjen në territorin e Çernobilit, gjë që rrit rreziqet e rrezatimit rreth termocentralit bërthamor. Zjarret u zbuluan nga imazhet e satelitit Sentinel-2 të Agjencisë Kozmike..

22.03.22 08:58 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна