Eмисия новини
от 17.00 часа

Violinistja Tanja Tingarova – një jetë si përrallë

Një vajzë në moshën 30 vjeçe që ka udhëtuar në mbarë botën për shkak të talentit të vet – kështu shkurtimisht mund të përshkruajmë violinisten Tanja Tingarova, e cila ka lindur në Plovdiv. Ajo thotë se ka filluar t’i bjerë veglës magjike që në moshën 6..

28.03.20 11:05 |

Albena Petrovic-Vratchanska: Profesioni i kompozitorit nuk është prioritet i gjinisë së fortë

Më 8 Mars - Dita Ndërkombëtare e Gruas, për herë të parë në historinë e vet shoqëria muzikore e Bashkimit Evropian të Radio-Televizioneve (EBU) organizoi “Ditë të Grave në Muzikë”. Bashkë me akoma 400 radiostacione të tjera prej 38 shteteve, Radioja..

08.03.20 10:10 |

Në atdhe mora një përgatitje serioze profesionale, kurse në Vjenë u zhvillova si muzikant

Profesor në degën e dirigjimit operistik  në Universitetin për Muzikë dhe Arte Skenike në Vjenë Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, dirigjent i parë i ftuar në Opera na Zamku - Poloni, pjesëmarrës i përhershëm në International Opera Music..

06.02.20 13:45 |

Gëzuar Vitin e Ri me interpretuesit tanë më të suksesshëm të muzikës klasike

Po fillojmë me një vepër të Bortniansky në interpretim të një prej artistëve më të mëdhenj operistikë në botë – basi i madh bullgar Boris Hristov . Në interpretim e vet ai e ka ndryshuar tekstin kishtar duke e shndërruar në një lutje për mirëqenie, paqe,..

01.01.20 07:00 |

Veprat e Vlladigerivit dhe Bernstein do të ekzekutohen në sallën “Bullgaria”

Më 31 tetor, kur si zakonisht ditën enjte Filarmonia e Sofjes zhvillon koncertet e veta, do të ekzekutohen dy vepra të jashtëzakonshme muzikore. Ato janë krijuar me vetëm pesë vjet diferencë. Leonard Bernstein e ka kompozuar Simfoninë e tij të parë gjatë..

31.10.19 11:27 |

Në Akademinë Kombëtare Muzikore “Panço Vlladigjerov” filloi dhe viti akademik i koncerteve

Po të doni të dëgjoni muzikë të bukur, si dhe interpretues të frymëzuar mund të shkoni në Akademinë Kombëtare Muzikore “Profesor Panço Vlladigjerov”, por do të duhet të ndani mjaft kohë - koncertet janë të shumta dhe interesante. Gjatë viteve të fundit..

25.10.19 14:05 |

“Virtuozët e rinj” prezantojnë laureatët e vet dhe pjesëmarrës në jurinë ndërkombëtare

1 tetori - Dita Ndërkombëtare e muzikës, sipas traditës shënohet me koncerte nëpër qytetet e ndryshme. Vetëm në kryeqytet ngjarjet janë disa. Mes programeve më interesante është koncerti në kuadrin e konkursit ndërkombëtar “Virtuozët e rinj”, i cili..

01.10.19 14:05 |
Në ceremoni zhvilloi koncert orkestra e dhomës “Orfej”, dirigjent Rajço Hristov, solist Dimitër Ivanov.

Josif Radionov: “Goleminovi preku njerëzit dhe kohën”

Kompozitori i madh bullgar Marin Goleminov ka lindur përpara 111 vjetëve më 28 shtator. Kjo është dhe data në të cilën për katër vjet me radhë në qytetin e tij të lindjes Kjustendill japin dekoratë në emër të tij, por po kështu dhe dekoratën “Kuarteti..

30.09.19 16:57 |

Mario Angjellov: “Muzikë për piano” është një prelud ndaj koncertit të ardhshëm të Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare

“Muzikë për piano” është titulli i programit të cilin Mario Angjellov e prezanton më 12 maj në studion numër një të Radios Kombëtare Bullgare. Do të tingëllojnë vepra tl Allfred Shnitke, Bah, Hajdn, Mozart dhe Betoven. Një pianist në Orkestrën Simfonike..

12.05.19 08:30 |

Ëndrra e kristaltë e muzikantes Allbena Petroviç-Vraçanska

Allbena Petroviç-Vraçanska është kompozitore, dirigjente korale, pianiste dhe pedagoge. Është një damë artistike dhe plotë joshje dhe energji pozitive. Lindi në Sofje, këtu mbaroi Akademinë Kombëtare Muzikore, por më se dy dekada jeton në Luksemburg, ku..

23.11.15 12:09 |
Всички новини: днес | вчера