Eмисия новини
от 12.00 часа

Mirosllav Petkov - trumbeta e parë e Orkestrës Mbretërore Concertgebouw në Amsterdam

Ai ka performuar në disa nga skenat më të mëdha botërore. Thotë se nuk është nga ata muzikantë që kanë emocione para shfaqjes, por kur qëndron përballë publikut të tij vendas, të Varnës, gjërat ndryshojnë. E gjithë “pesha” e famës dhe krenarisë ndihet..

23.10.23 07:10 |

Bogdana Karadoçeva dhe Stefan Dimitrov me koncert në Teatrin Antik të Plovdivit

Dy nga emrat emblematikë të muzikës zbavitëse bullgare - këngëtarja Bogdana Karadoçeva dhe kompozitori Stefan Dimitrov do të japin një koncert në Teatrin Antik të Plovdivit më 7 gusht në mbrëmje. Tandemi jetësor dhe krijues zgjodhi si moto..

07.08.23 09:21 |
Petër Stupell

100 vjet nga lindja e kompozitorit bullgar Petër Stupell

Më 27 prill të vitit 1923 në Sofje lindi kompozitori Petër Stupell . Ai vazhdoi traditën familjare të muzikantëve profesionistë - studioi piano që në moshë të re dhe u diplomua në Akademinë Shtetërore të Muzikës “Panço Vlladigerov” si student i..

27.04.23 12:30 |

Klarinetisti virtuoz Ivo Papazov - Ibrjama me një koncert ekskluziv në Sofje

Më 26 shkurt, të dielën, klarinetisti bullgar me famë botërore Ivo Papazov – Ibrjama , së bashku me “orkestrën e tij të dasmës” “Trakia”, do të ngjiten për herë të parë në skenën e klubit në Sofje për të festuar 70 vjetorin e tij me një koncert..

24.02.23 12:17 |

Një rrugicë qendrore dhe një monument në Plovdiv do të ruajnë kujtimin e muzikantit legjendar të xhazit Milço Leviev

Me rastin e festimeve të 85 vjetorit të lindjes së muzikantit dhe kompozitorit të xhazit me famë botërore Milço Leviev, i cili kohë më parë u largua nga ne, një rrugicë e veçantë në Plovdiv do të pagëzohet me emrin e tij. Ndodhet në kodrën e..

05.02.23 08:50 |

Opera e qytetit Stara Zagora prezantoi “Zërat e Shqipërisë”

Pesë muzikantë të njohur shqiptarë - violinistët Abigeila Voshtina dhe Visar Kuçi, Herida Duro - violë, Mario Guralumi - violonçel dhe sopranoja Besa Llugiqi, prezantuan para publikut të qytetit Stara Zagora veprat më domethënëse të kulturës shqiptare,..

24.11.22 12:15 |
Millço Leviev

“Bisedë nga e kaluara” - një koncert me vepra të pa publikuara të muzikantit bullgar Millço Leviev

Veprat e pabotuara të pianistit dhe kompozitor të njohur të xhazit Millço Leviev, i cili ndërroi jetë tri vjet më parë, do të prezantohen para publikut në një koncert nga platforma “Skena e Dhomës Plovdiv”. Në këtë veprimtari do të marrin pjesë..

16.10.22 10:35 |
Diana Çausheva

Diana Çausheva fitoi konkursin “Koncertino Praga”

14-vjeçarja Diana Çausheva është fituesja e madhe e konkursit “Koncertino Praga”. BNR është producent i incizimeve të violinistes së re bullgare për konkursin. Konkursi është për muzikantë deri në 18 vjeç dhe organizohet çdo vit nga Radio Çeke në..

20.09.22 13:51 |

Georgi Germanov: Kënga popullore është jeta ime – përderisa kam mundësi do të këndoj

Arti i këngëtarit dhe instrumentist origjinal bullgar Georgi Germanov është i njohur mirë, ndërsa këndimi i tij rrëmben zemrat e dëgjuesve me emocionin dhe ngrohtësinë. Ai lindi në qytetin bregdetar Obzor, rajonin e Burgasit, në një familje..

03.08.22 07:15 |

Grupi “Tangra” prezanton një version të ri të këngës “Dashuria pa të cilën nuk mund të jetojmë”

I formuar në vitet 70-të të shekullit të kaluar, grupi rrok “Tangra” kaloi nëpër faza dhe stile të ndryshme krijuese dhe për një periudhë të caktuar në përbërjen e tij përfshiheshin jo pak interpretues të njohur. Në vitin 2020, muzikantët njoftuan..

25.07.22 13:08 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна