Eмисия новини
от 05.00 часа

Duan të rinovojnë procesin lidhur me ndërrimin e emrave të myslimanëve bullgarë

Familjarët e viktimave të ndërrimit të detyrueshëm të emrave të myslimanëve bullgarë gjatë komunizmit protestuan para Pallatit të Gjykatës në Sofje kundër mungesës së drejtësisë. Ata janë të pakënaqur që pas 31 vitesh vonesë, në vitin 2022 pushoi..

30.06.22 13:51 |

Ramazan Bajrami është festë e myslimanëve në Bullgari

Këtë vit 2 maji është i veçantë për myslimanët në Bullgari. Sot fillon Ramazan Bajrami - një festë treditore në të cilën besimtarët myslimanë festojnë fundin e Ramazanit. Numri i myslimanëve në vendin tonë pas regjistrimit në fund të vitit..

02.05.22 06:05 |

Rumen Radev shtron darkën tradicionale të iftarit

Në fillim të muajit të shenjtë për myslimanët Ramazan, i cili fillon më 2 prill, Presidenti Rumen Radev shtron një darkë tradicionale të iftarit. Veprimtaria e organizuar nga institucioni presidencial është shprehje e respektit për festën fetare dhe..

02.04.22 06:35 |
Dita e Ashures

Dita e Ashures u shënua në Plovdiv

Dita e Ashures u shënua sot në qendër të Plovdiv pranë Xhamisë Xhumaja, kujdestaria e së cilës priti ngjarjen. Festa e solidaritetit, siç quhet kjo ditë nga komuniteti mysliman, festohet në ditën e 10 të muajit Muharem sipas kalendarit mysliman...

18.08.21 19:49 |

Apel për vaksinim më të gjerë

Vera është më e përshtatshme për një përpjekje kombëtare për të dalë nga pandemia. Bëhet fjalë për diçka të thjeshtë dhe të provuar - të vaksinohen më shumë njerëz. Për këtë bëri thirrje Ministri i Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov në një takim me..

02.07.21 16:31 |

Myslimanët në Bullgari festojnë Ramazan Bajramin

Bullgarët me fe myslimane shënojnë Ramazan Bajramin. Me festën e cila vazhdon tri ditë – 13, 14, 15 maj, shënohet fundi i muajit të faljes Ramazan – kohë në të cilën myslimanët agjërojnë 30 ditë. Ramazan Bajrami fillon me lutjen – Bajram Namaz gjë pas së..

13.05.21 10:39 |
Zotërinjtë Borisov dhe Erdogan

Bullgaria dhe Turqia presin normalizimin pas pandemisë

Kryeministri i dorëhequr Bojko Borisov foli në telefon me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, njoftoi qendra e shtypit pranë kabinetit. Erdogan përgëzoi Borisov për fitoren në zgjedhjet. Të dy diskutuan situatën pandemike dhe shprehën shpresën..

20.04.21 09:31 |

Presidenti Rumen Radev u takua me Kryemyftiun Mustafa Haxhi

Presidenti Rumen Radev bisedon me Kryemyftiun e fesë myslimane në Bullgari, Mustafa Haxhi. Në takim u diskutua mirëmbajtja e tempujve myslimanë dhe akreditimin e Institutit Suprem Islamik, njoftoi qendra e shtypit e kreut të shtetit. Presidenti dhe..

09.04.21 18:19 |

Për besimtarin e vërtetë frika nga pandemia është zëvendësuar nga besimi tek Zoti

Me iniciativë të OKB-së që nga viti 2011 e këtej, java e parë e muajit skurt  shënohet si Java Botërore e Harmonisë midis Feve. Bullgaria është nga vendet, në të cilat prej shekujve bashkëjetojnë përfaqësues të etnoseve dhe feve të shumta...

03.02.21 16:58 |
Sofja, Kurban Bajram

Myslimanët festojnë Kurban Bajramin

Me masa të rrepta për siguri shëndetësore myslimanët në Bullgari festojnë Kurban Bajramin. Për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe gjendjes së zgjatur të jashtëzakonshme kundërepidemike lutjet u bënë në të hapur me respektim të distancës..

31.07.20 11:06 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера