Eмисия новини
от 14.00 часа
Andrej Kovaçev

Kryeministri maqedonas akuzon Bullgarinë për “anakronizëm”

“Për cilat negociata dhe çfarë kompromisesh shpreson Kryeministri Maqedonas Zoran Zaev me kaq shumë akuza, gënjeshtra dhe urrejtje ndaj Bullgarisë?” Këtë e komentoi eurodeputeti dhe zëvendës kryetar i Partisë Popullore Evropiane Andrej Kovaçev lidhur me..

09.02.21 15:06 |

Bullgarët mbeten me pagë më të ulët minimale në BE

Në vitin 2020, paga minimale në Bullgari ishte 1.87 euro në orë, e cila është më e ulëta në BE. Të dhënat nga Instituti Evropian i Sindikatave për pagat më të ulëta ligjore në vendet evropiane tregojnë se vetëm në Maqedoninë e Veriut paga është më..

06.02.21 11:55 |
Ekaterina Zaharieva dhe Vllado Buçkovski

Bullgaria është gati të vazhdojë bisedimet me Shkupin mbi çështjet e diskutueshme

Bullgaria është gati për të vazhduar bisedimet me Maqedoninë e Veriut për të kërkuar zgjidhje afatgjatë të çështjeve të diskutueshme, e cila të lejojë që Shkupi të hapë negociatat për anëtarësi në BE. Këtë e tha Zëvendës Kryeministrja Ekaterina..

09.12.20 17:26 |

Eurodeputetët u bëjnë thirrje Sofjes dhe Shkupit për kompromis

Më shumë se 20 eurodeputetë nga e majta dhe liberalët në Komisionin e Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian po i kërkojnë Këshillit të BE të miratojë kornizën negociuese për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Eurodeputetët, përfshirë..

08.12.20 12:26 |
Vllado Buçkovski

Vllado Buçkovski: Mund të gjejmë zgjidhje për historinë tonë të përbashkët

Bisedimet midis Shkupit dhe Sofjes për heqjen e vetos bullgare mbi hapjen e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE vazhdojnë. Në një intervistë për RKB përfaqësuesi i ri special i Maqedonisë së Veriut për Bullgarinë Vllado..

05.12.20 13:06 |
Zoran Taev

Shkupi ofron që Marrëveshja e Fqinjësisë me Bullgarinë të shtohet

"Le t'ia lëmë historinë historianëve. Ajo na bashkon dhe përmes saj ne mund të ndërtojmë ura bashkëpunimi”, tha Kryeministri maqedonas Zoran Zaev për Deutsche Welle. "Ne kemi një marrëveshje të mrekullueshme, në të cilën shpresoj shumë”,..

23.11.20 09:56 |

Parlamenti përkrahu pozitën bullgare për Maqedoninë e Veriut

Partia GERB, Partia Socialiste Bullgare për Bullgarinë, Patriotët e Bashkuar dhe Volja përkrahën pozitën e qeverisë në negociatat për aderimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut me BE-në, transmetoi BTA. Lëvizja për të Drejta dhe Liri nuk..

18.11.20 17:57 |
Zoran Zaev

Maqedonia e Veriut: Bisedimet midis Sofjes dhe Shkupit po vazhdojnë

Vetoja bullgare për   Maqedoninë e Veriut është “disfata më e madhe për BE-në dhe një padrejtësi e madhe” tha kryeministri i vendit Zoran Zaev. Ai shtoi se vet ai pranoi me hidhërim vendimin e Bullgarisë të bllokojë hapjen e negociatave për..

18.11.20 11:47 |
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria tani për tani bllokon negociatat e Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE

Bullgaria përkrah negociatat e Shqipërisë për aderim në BE, sepse ajo plotësoi pjesën dërmuese nga kushtet e domosdoshme. Mirëpo, në momentin e tanishëm vendi nuk mund të përkrahë kornizën negociuese për anëtarësim evropian të Maqedonisë së..

17.11.20 19:05 |
Zoran Zaev

Zoran Zaev është me shpresë që në dhjetor Shkupi të hapë negociatat me BE

Në Bruksel ka gjasë se nuk do të miratohet hapja e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE, por shpresat janë që akoma ka shanse që kjo të ndodhë në dhjetor, shkruan gazeta e Shkupit “Veçer”. Këtë e tha kryeministri Zoran Zaev në Berlin pasi mori..

17.11.20 10:52 |
Всички новини: днес | вчера