Eмисия новини
от часа
Marin Grigorov

20 ura, 3 lumenj, 47 km - një bullgar notoi rreth ishullit Manhattan të Nju Jorkut

Në ditët e para të tetorit, bullgari Marin Grigorov notoi rreth ishullit Manhattan të Nju Jorkut. Rruga ujore është e gjatë 47 km dhe njihet si “20 ura”. Ky është noti më i gjatë në botë i rregulluar njëditor në ujë të hapur. Turne të ngjashëm në..

15.11.23 08:20 |
Petër Stojçev

Petër Stojçev fitoi notin e parë historik të një milje në Hjovsgjoll, Mongoli

Notari bullgar Petër Stojçev fitoi garën e parë historike në liqenin Hjovsgjol në Mongoli nën egjidën e Organizatës Ndërkombëtare të Notit në Akull, njoftoi BTA. Bullgari, i njohur si notari më i suksesshëm i maratonës në botë, triumfoi në notin e..

06.10.23 16:54 |
Petër Micin

Medalje e dytë për Petër Micin në Kampionatin Botëror të Notit në Netanja

Kampioni botëror i notit Petër Micin fitoi akoma një medalje argjendi në Kampionatin Botëror për të rinj dhe vajza në qytetin izraelit Netanja. Ai zuri vendin e dytë në 800 metra stil i lirë, duke përfunduar me kohën 7:49.36. Gjashtëdhjetë e një të..

07.09.23 09:27 |
Facebook/ Maratona e notit „Port-Burgas“

Sportistë nga 7 shtete garojnë në maratonën e notit “Port-Burgas”

Mbi 170 notarë nga 7 shtete deklaruan pjesëmarrjen në maratonën e notit “Port-Burgas”. Ngjarja është më 8 korrik në zonën ujore të Stacionit Detar të Burgasit dhe është pjesë e programit të Federatës Botërore të Notit në Ujë të Hapur WOWSA. “Kjo është..

08.07.23 07:20 |
Antëni Ivanov

Gjykata në Lozanë konfirmoi dënimin e notarit Antëni Ivanov

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë (CAS) konfirmoi dënimin me dy vjet të notarit Antëni Ivanov për shkak të testeve të pakryera për doping, njoftoi Komiteti Olimpik Bullgar. Sanksioni hyn në fuqi në mënyrë retroaktive, por notari ynë me siguri nuk..

28.06.23 18:17 |
Georgi Peev

Një bullgar mori medaljen e artë në not në kampionatin botëror për persona me transplantim

Bullgari Georgi Peev nga Haskovo u bë kampion i botës në 100 metra “bretëkocë” në Kampionatin Botëror të Personave me Transplantim, i cili mbahet në Përt të Australisë. Këtë e bëri të ditur Peev në profilin e tij social në Facebook. Në Lojërat e..

18.04.23 10:38 |

Bullgaria triumfoi në kampionatin botëror të notit në akull

Fituesi legjendar i Kupës së Botës në maratonën e notit për 11 vite radhazi /2001-2011/, kampion bote në not në ujëra të akullta në një pishinë pranë qytetit rus Murmansk në vitin 2019 dhe fitues në not në kushte ngrirjeje pranë ishullit norvegjez..

28.01.23 08:05 |

Moti i keq ndaloi notin e Canko Cankov nga Evropa deri në Afrikë

Moti i keq në Oqeanin Atlantik ndaloi notin nga Evropa deri në Afrikë përmes Ngushticës së Gjibraltarit të atletit bullgar Canko Cankov, njofton uebfaqja sportal.bg. Gara filloi në mënyrë perfekte për Canko Cankovin dhe pas 7500 metrave ai ishte në..

06.09.22 17:29 |
Petër Stojçev

Akoma një rekord në kushte akullore i notarit bullgar Petër Stojçev

Legjenda e notit maratonë Petër Stojçev i shtoi akoma një medalje ari koleksionit të tij të pasur. Bullgari fitoi garën nga kalendari i Federatës Botërore të Notit në Akull në ujërat e Oqeanit Arktik pranë ishullit Svalbard (Norvegji). Stojçev fitoi..

05.05.22 13:50 |

Sportistët bullgarë u nisën nga Tokioja me 6 medalje

Vajzat e shkëlqyera bullgare, të cilat luftuan me guxim në betejat e tyre dhe fituan medalje olimpike, i dhanë një mësim të hapur kombit tonë. Përpara më pak se një muaj vendi ynë dërgoi për në lojërat olimpike në Tokio delegacionin e vet më..

09.08.21 15:41 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна