Eмисия новини
от 10.00 часа
Rumen Radev

Ambasada amerikane është e shqetësuar për një deklaratë të presidentit bullgar

Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të shqetësuara nga deklaratat e Presidentit bullgar Rumen Radev, në të cilat ai e përcakton Krimenë si “ruse”. Kështu thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Ambasada amerikane në Sofje . “Shtetet e..

22.11.21 11:17 |

MPJ-ja dënoi një iniciativë të Ambasadës së Federatës Ruse në Sofje

Ministria bullgare e Punëve të Jashtme paraqiti pozitën e vet zyrtare me rastin e aktivitetit të organizuar nga Ambasada e Federatës Ruse më 9 shtator – “Ekspozita 75 vjet nga çlirimi i Evropës Lindore nga nazizmi”. Ministria deklaroi se më 9..

03.09.19 16:57 |

1944-ta – viti i cili ndryshoi historinë e Bullgarisë

Kur në fund të vitit 1941 qeveria bullgare, nën presionin e Hitlerit, u shpalli një luftë simbolike Britanisë së Madhe dhe SHBA-së, askush nuk supozonte se dy vjet më vonë ajo do të shndërrohej në një realitet të ashpër. Më 10 janar të vitit 1944 një..

06.08.14 15:16 |
Всички новини: днес | вчера