Eмисия новини
от 00.00 часа
Teodora Marçeva dhe Anna-Maria Irodotu

Teodora nga Bullgaria dhe Anna-Maria nga Qiproja – dy yje të ardhshme të operës

Kontaktin e parë me operën Teodora e bën në moshën 9-vjeçare. Asaj nuk i bën përshtypje historia e ndërlikuar e skenës, por kur kthehet në shtëpi, përpiqet të imitojë këndimin e artistëve në banjë. Në moshën pesë vjeçare, Anna-Maria..

03.07.22 13:45 |

Debutim i sopranos Sonja Jonçeva në Japoni nën drejtimin e Najden Todorov

Më 2 korrik në skenën e sallës prestigjioze “Bunka Kajkan” në Tokio do të debutojë sopranoja bullgare me famë botërore Sonja Jonçeva . Arie të operave nga Vinçenco Belini, Xhuzepe Verdi dhe Xhakomo Puçini do të tingëllojnë nën drejtimin e..

02.07.22 07:25 |

120 vjet nga lindja e kompozitorit Veselin Stojanov

Më 20 prill mbushen 120 vjet nga lindja e njërit prej përfaqësuesve më të shquar të shkollës së kompozitorëve bullgarë – Veselin Stojanov .  Ai lindi në Shumen – një qytet me tradita të pasura teatrore, muzikore dhe letrare. U diplomua për..

20.04.22 11:39 |
Stefan Komandarev

Jeta e bullgarëve të moshuar – në fokusin e projektit më të ri të Stefan Komandarevit

Mashtrues telefonikë, kursime të mbledhura gjatë dhe zgjedhja e një pensioniste që me dinjitet të dalë nga kurthi i paligjshmërisë së sotme janë në qendrën e historisë së filmit të ri të regjisorit Stefan Komandarev. Xhirimi i filmit “Alo” do të..

03.01.22 11:45 |

Festivali „Master of art“ me edicionin e tij të parë në Koprivshtica dhe përtej historisë së tij të filmit

Edicioni i gjashtë i Festivalit Ndërkombëtar të Kinemasë dokumentare „Master of Art“ do tëzhvillohet në 6 qytete –Sofje, Plovdiv, Varna, Stara Zagora , Bjala dhe Koprivshtica . “Zgjerimi i publikut është një çështje me prioritet për ne” – tha..

22.08.21 08:55 |

Arti operistik përsëri gjen dekor të natyrshëm në mesë të natyrës së Bellogradçikut

Opera “Aida” nga Xhuzepe Verdi, “Karmen – Suitë” nga Zhorzh Bize, baleti “Liqeni i Mjellmave” nga Pjotër Iliç Çajkovski dhe “Bolero” nga Moris Ravell janë pjesë e programit të festivalit të sivjetshëm veror “Opera në majat” – Shkëmbinjtë e..

08.08.21 09:45 |

Kujtim për këngëtarin Boris Hristov

Boris Hristov që prej kohe është i njohur si një nga artistët më të mëdhenj operistik në historinë botërore. Edhe më sot rikrijimet e tij të personazheve Boris në “Boris Godunov” nga Musorgski, Filip II në “Don Karlos” nga Verdi, Mefistofel në..

18.05.21 11:38 |

80 vjet nga lindja e këngëtares operistike Gena Dimitrova

Ditë e Ushtrisë Bullgare, Ditë e Shën Gjergjit Trofeprurësi – festë e krishtere dhe folklorike, dita e gjashtë e majit shton edhe një solemnitet tjetër për adhuruesit e muzikës operistike nga gjithë bota. Në këtë datë 80 vjet më parë lindi..

06.05.21 10:15 |

Nuk parashikohen orë e mbrëmjes dhe pika kontrolli në Sofje

Për momentin, nuk është e nevojshme të imponohet një orë mbrëmje në Sofje, tha para BNT drejtori i Inspektoratit Shëndetësor në kryeqytet, Dr. Danço Pençev. Autoritetet shëndetësore po propozojnë të mbyllen qendrat tregtare, mapot, palestrat dhe..

17.03.21 10:34 |

Sonya Yoncheva me kthim të shumëpritur në qytetin e saj të lindjes Plovdiv

Lajmet e mira, të lidhura me shfaqjet e ndryshme të muzikantëve elitar bullgarë tek ne po vazhdojnë të mbërrijnë pavarësisht nga pandemia dhe nga protestat politike. Le të rikujtojmë dy prej tyre. Koncerti emocionues i Krasimira Stojanovës, me të..

25.08.20 11:56 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера