Eмисия новини
от 20.00 часа

Një kanal trafiku droge u zbulua në qytetin Burgas

Gjatë një operacioni të specializuar policor të sektorin “Narkotikë” në Burgas u gjetën 6 kilogramë e gjysmë marihuanë në një makine, të shpërndara në 13 pako dhe të përgatitura për eksport në Turqi. Dy persona nga Burgasi u ndaluan - në moshë 44..

28.03.22 18:36 |

Një numër spitalesh në Sofje dhe në vend ofrojnë ndihmë falas për refugjatët nga Ukraina

Që nga fillimi i javës së kaluar, Spitali Multidisiplinar Universitar “Lozenec” në Sofje po kryen ekzaminime falas të shtetasve ukrainas që mbërrijnë në Bullgari.   Të dëbuarit për shkak të pushtimit rus të Ukrainës mund të kërkojnë ndihmë në të..

07.03.22 07:15 |
Kryeministri Petkov

Kryeministri Kirill Petkov kërkoi dorëheqjen e Ministrit të Mbrojtjes

Kryeministri Kirill Petkov thirri një mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave. Ministrat do të diskutojnë largimin e 140 bullgarëve nga Kievi, kërcënimin bërthamor nga Presidenti rus Vladimir Putin dhe dorëheqjen e Ministrit të..

28.02.22 11:39 |

Para pezullimit të operacioneve të planifikuara në Sofje për shkak të Covid-it, është kryer një transplantim i suksesshëm

Në Akademinë Mjekësore Ushtarake u krye transplantimi i parë i mëlçisë në vitin 2022. Marrësi është një burrë 52-vjeçar me sëmundje të mëlçisë në fazën e fundit dhe dhuruesi është një pacient 63-vjeçar. Transplantimi u bë më 11 janar dhe zgjati 7..

12.01.22 11:19 |

Ndërpriten operacionet e planifikuara në Sofje

Pranimet dhe operacionet e planifikuara si dhe vizitat në spitalet e qytetit të Sofjes nga e mërkura, 12 janar, pezullohen për shkak të pandemisë, njoftoi Inspektorati Shëndetësor Rajonal i Sofjes. Do të bëhen përjashtime për aktivitetet që lidhen me..

10.01.22 17:28 |
ISUL

Onkologët bullgarë dhe sllovakë po prezantojnë një metodë të re trajtimi

Më 10 dhjetor, për herë të parë në Bullgari, një metodë e re për trajtimin e kancerit të prostatës do të aplikohet për dy pacientë në Spitalin “Mbretëresha Joana” - ISUL në ​​Sofje. Duke futur kokrra me izotopin jod 125 për 6-8 javë, tumori në gjëndër..

10.12.21 11:23 |
Ministri maqedonas Bujar Osmani

Po vazhdon kujdesi për të mbijetuarit nga aksidenti në autostradën “Struma”

Tre mjekë ligjorë nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Shkup i janë bashkuar ekipit të ekspertëve në Sofje për autopsi dhe identifikimin e trupave të qytetarëve nga Maqedonia e Veriut që vdiqën në aksidentin në autostradën “Struma” , tha..

24.11.21 11:41 |

Ministri i Shëndetësisë: Në rast të një vale të re Covid, operacionet e planifikuara nuk duhet të ndalen

Masat që do të merren në lidhje me rritjen e pritshme të incidencës së Covid -19 në vend u diskutuan në një takim midis Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov dhe udhëheqjeve të asociacioneve të spitaleve - private, shtetërore dhe universitare...

17.08.21 15:55 |
Hristo Grozev

Të njëjtët agjentë të GRU vepronin në Bullgari dhe Çeki

Në vitin 2014, ndodhën dy shpërthime në arsenale në Çeki. Ne shohim dy shpërthime edhe në Bullgari. Njëri është në Uzinën Ushtarake në Sopot. Ato janë punë e të njëjtëve njerëz nga Departamenti 29055 i Agjencisë Qendrore Ruse të Inteligjencës -..

20.04.21 10:57 |

Pro dhe kundër ndalimit të operacioneve të planifikuara

Që nga e hëna, 8 mars, Spitali i Urgjencës “Pirogov” në Sofje do të pezullojë pranimet e planifikuara dhe operacionet e planifikuara. Vizitat janë gjithashtu të ndaluara, njoftoi institucioni shëndetësor që ditën e premte. Ndalimi ka për qëllim..

07.03.21 18:31 |
Всички новини: днес | вчера