Eмисия новини
от 17.00 часа

Parashikimi i motit për 19 prillin

Të martën do të jetë me vranësira. Në shumë rajone do të ketë reshje shiu, mbi 500 metra mbi nivelin e detit dhe borë. Gjatë ditës reshjet do të zvogëlohen. Retë në shumë zona do të jenë përkohësisht të grisura. Mbetet i ftohtë për muajin prill..

18.04.22 19:55 |

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7 dhe 12 gradë, në Sofje rreth 7 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 22 deri në 27 gradë Celsius. Në..

08.04.22 18:55 |

Parashikimi i motit për 4 shkurtin

Paraditen e së premtes do të jetë e ftohtë me temperatura minimale nga minus 8 deri në minus 3 gradë, për Sofje deri në minus 7. Gjatë ditës do të jetë me diell, me vranësira kryesisht mesatare dhe të larta. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare..

03.02.22 20:35 |

Parashikimi i motit për 28 janarin

E premtja para dite   temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 5 dhe 0 gradë. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, pasdite dhe e konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, për Sofje deri në..

27.01.22 20:25 |

Rreziku i ortekëve në malet mbetet i lartë

Shërbimi i Shpëtimit Malor (PSS) paralajmëron për një rrezik të lartë orteku në malet Rila, Pirin, Vitosha dhe Stara Planina. Për shkak të motit të ngrohtë, bora bëhet e paqëndrueshme dhe era çon në transferimin e masës së borës. Sipas PSS, që nga..

07.02.21 16:23 |

Rreziku nga ortekët në male po mbetet

Ekzistojnë parakushte për përkeqësimin e situatës në malet bullgare në lidhje me ortekë të mundshëm, prandaj nuk rekomandohen shëtitjet në male gjatë fundjavës së ardhshme. Për këtë paralajmëroi Tervell Totev nga Shërbimi Malor Shpëtimtar në një..

29.01.21 12:38 |

Rrezik orteku në mal

Për rrezik të madh orteku në mal paralajmëron Shërbimi shpëtimtar malor pranë Kryqit të Kuq Bullgar. Kushtet në mal do të bëhen më të rënda për shkak të borës që pritet. Dje një skiator 18 vjeçar u mbyt nga një ortek dhe vdiq në majën Todorka..

25.01.21 10:13 |
Maja Maljovica

54 vjet pas tragjedisë më të madhe në alpinizmin bullgar

Në këtë ditë (16 dhjetor) në vitin 1965 u shkëput një ortek poshtë majës Maljovica në malin Rila dhe shkaktoi vdekjen e 11 alpinëstëve bullgarë. Mbijetuan vetëm pesë veta nga grupi i elitës sonë të alpinizmit. Ngjarja është rikrijuar në..

16.12.19 10:02 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера