Eмисия новини
от 15.00 часа

Filloi Panairi i 49-të Ndërkombëtar i Librit në Sofje

Mbi 150 shtëpi botuese marrin pjesë në Panairin e 49-të Ndërkombëtar të Librit në Sofje, i cili u hap sot në Pallatin Kombëtar të Kulturës. Ky është edicioni i tij më i madh që nga pandemia, me stendat e botuesve të shpërndarë në 4 kate. Paralelisht..

06.12.22 16:28 |

24 janë pretenduesit për medaljen e artë nga Panairi Ndërkombëtar në Plovdiv

Gati 200 firma dhe kompani nga 12 vende demonstrojnë avantazhet dhe risitë e tyre konkurruese gjatë edicionit të 76-të të Panairit Ndërkombëtar Teknik në Plovdiv. Mbi 60 për qind e pjesëmarrësve në ekspozitë janë kompani të huaja nga Rumania,..

19.09.22 12:27 |

Panairi mesjetar pranë Shumenit në prag të Ditës së Enjos

Rezervati Historik dhe Arkeologjik Madara /15 km nga qyteti i Shumenit/ pret Panairin Kombëtar Mesjetar "Madara Magjike". Programi i tij përfshin demonstrime të armëve dhe veshjeve, stërvitje për fëmijët në gjuajtje me harkdhe në skermë. Punëtoritë..

19.06.22 08:05 |

E kaluara e paharrueshme: Panairi në Uzunxhovo ishte mrekullia tregtare e Ballkanit

Në Bullgari shumë kisha u kthyen në xhami në kohën e Pushtetit Osman. Në fshatin Uzunxhovo në rajonin e qytetit Haskovo të Bullgarisë Jugore, po dëshmojmë të kundërtën – një xhami u kthye në kishë. Sot Kisha “Fjetja e Hyjlindëses” është kisha më e..

03.04.22 12:25 |

Panairi i zanateve në qytetin Vidin organizohet me respektim të rreptë të masave antiepidemike

Pas një pauze njëvjeçare për shkak të koronavirusit, Panairi i zanateve në qytetin Vidin prapë është fakt. Veprimtaria e sivjetshme organizohet nga 20 deri më 28 gusht dhe sipas traditës u rregullua në ish kazermën ushtarake në afërsi të..

22.08.21 07:15 |

Panairi më i vjetër në Bullgari mbledh mjeshtër nga i gjithë vendi

Në afërsi të Manastirit të Trojanit, në fshatin Oreshak më se 100 mjeshtër nga mbarë vendi prapë mblidhen për Panairin Tradicional të Zanateve i cili zgjatet nga 13 deri më 15 gusht, njoftojnë organizatorët. Panairi daton nga gjysma e dytë e..

13.08.21 10:47 |

Çdo një bullgar është mbrojtës i traditave – me këngë, valle ose madje dhe me një varg rruazash

Netët e ngrohta të verës janë koha më e përshtatshme gjatë vitit për organizimin e takimeve tradicionale fisnore nën qiellin e hapur. Ato janë emocionuese, sepse zakonisht në to marrin pjesë shumë njerëz të afërt ose miq, të cilët prej kohe janë..

04.08.21 15:25 |

Po zhvillohet edicioni i 75 i ekspozitës më të madhe industriale në Bullgari

Në qytetin Plovidiv është duke u zhvilluar edicioni i 75 i Panairit Teknik Ndërkombëtar. Ngjarja, në të cilën marrin pjesë afro 600 firma nga 34 shtete, do të vazhdojë deri në 28 shtator. Në fakt kjo është ekspozita më e vjetër industriale në Bullgari,..

24.09.19 14:40 |

Kopshti detar në Varna po shndërrohet në një ekspozitë të madhe artistike

Panairi ndërkombëtar i zanateve dhe arteve “Bullgarika” do të shndërrohet për të 23-ën herë me radhë në një vend për shfaqje krijuese. Që nga 1 deri më 21 gusht atje do të marrin pjesë disa prej autorëve më të mirë në fushën e arteve të aplikuara, të..

02.08.19 13:02 |
Panairi pranveror i librit në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje

Filloi panairi pranveror i librit në Sofje

Nga 28 maj deri më 2 qershor në Pallatin Kombëtar të kulturës në Sofje zhvillohet panairi pranveror më i madh i librit në Bullgari. Stenda të vet në të do të kenë 160 shtëpi botuese dhe tregtarë librash. Paralelisht me panairin do të..

28.05.19 10:45 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна