Eмисия новини
от 05.00 часа
Prof: Radka Argirova

Importojmë barna të reja kundër koronavirusit

Së shpejti do të importojmë tri barna të reja kundër koronavirusit, tha për bTV, Prof. Radka Argirova, këshilltare e kryeministrit për pandeminë. Sipas virologut, bëhet fjalë për barna krejtësisht të reja me veprim profilaktik, të cilët merren..

07.04.22 15:11 |

Kthim i ngadalshëm në normalitet pas pandemisë

Pas heqjes së gjendjes së jashtëzakonshme epidemike, shumë kompani planifikojnë të ruajnë mënyrën hibride të punës. Pavarësisht heqjes së detyrimit për punëdhënësit për punë në distancë të të paktën 50% prej punonjësve, vendimi përfundimtar është..

01.04.22 15:27 |

Festivali „Fire magic“ prezanton iluzionistët më të mirë në Bullgari

Dita e Humorit dhe e Shakasë, 1 prill, është një festë profesionale për të gjithë të përfshirë në magjinë e iluzionit. Gjatë vitit 2022 mbushen 47 vjet nga themelimi i Klubit të Iluzionistëve në Bullgari, i cili më vonë shndërrohet në një..

01.04.22 08:45 |

Qeveria e Kirill Petkovit – 100 ditë në "stuhinë e përsosur"

Kaluan 100 ditët e para të qeverisjes së koalicionit të katërfishtë mes "Po e vazhdojmë ndryshimin", "Ka një popull të tillë" (ITN), Partisë Socialiste Bullgare (BSP) dhe “Bullgarisë Demokratike”. Tërë kjo periudhë ishte plot turbullira të..

30.03.22 15:52 |

Vendpushimet dimërore bullgare pritën dy herë më shumë turistë

Pavarësisht parashikimeve të zymta, çmimeve të larta të energjisë elektrike dhe luftës në Ukrainë, sezoni turistik dimëror në Bullgari është i suksesshëm, sipas Sistemit të Unifikuar të Informacionit Turistik të Ministrisë së Turizmit. Hotelet për..

22.03.22 11:30 |

“Java Botërore e Parave” për të dhjetën herë në Bullgari

Covid-pandemia dhe lufta në Ukrainë sikurse u kthyen në një dëshmi absolute se, asgjë në jetën të cilën ne e njohim, tanimë nuk është e sigurt. Dhe këtu ekonomistët mbase do të ndërhyjnë - e sigurta është se na presin  kohëra të rënda e të vështira..

19.03.22 13:45 |

Faktori Covid-19, i cili ndryshoi për dy vjet jetën këtu dhe në mbarë botën

Korona kriza e cila  filloi në fillim të vitit 2020po vazhdon dhe sot, pavarësisht se frika nga virusi u zëvendësua nga tmerri i luftës në Ukrainë.  Më 8 mars, përpara 2 vjetëve në Bullgari ishte regjistruar rasti i parë i infeksionit me..

10.03.22 07:15 |

Ministri i Shëndetësisë nënshkroi një marrëveshje për bashkëpunim me zyrën evropiane të Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Një marrëveshje dyvjeçare bashkëpunimi midis Ministrisë së Shëndetësisë së Bullgarisë dhe Zyrës Rajonale Evropiane të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) do të rregullojë veprimtarinë e vendit tonë dhe të organizatës shëndetësore në kushtet..

07.03.22 18:26 |

Pandemia nxori në pah shumë probleme të pazgjidhura në familje

Krijimi i një familje të bashkuar është një hap i rëndësishëm në jetën e njeriut dhe zbatimi i saj kërkon kohë dhe zgjedhje të vetëdijshme.  Për të inkurajuar çiftet në rrugën e krijimit të një familjeje të suksesshme, Java e Martesës mbahet..

11.02.22 07:15 |
Prof. Radka Argirova

Prof. Radka Argirova: Piku i Omikronit është deri në 2 javë

Masat shumë më të rrepta dhe një bllokim i mundshëm do të jenë në përputhje me planin e ri kombëtar për të luftuar pandeminë Covid-19. Kështu tha për BNT virologia Prof. Radka Argirova, këshilltare e kryeministrit për pandeminë Covid-19. Lidhur me..

20.01.22 19:43 |
Всички новини: днес | вчера