Eмисия новини
от 04.00 часа

Jo 6, por 5 do të jenë zonat për nga zënia e shtretërve të terapisë intensive

Bullgaria do të ndahet në 5 zona, jo në 6, siç parashikohej fillimisht në Planin e ri Operativ Kombëtar për trajtimin e pandemisë Covid-19. Në secilën prej zonave do të ketë krahina të mëdha me spitale universitare dhe nuk do të ketë shterim të..

20.01.22 16:56 |

Për shkak të pandemisë po diskutojnë zgjatjen e pushimeve të nxënësve

Nuk ka asnjë arsye në nivel kombëtar për të përsëritur gabimin e vitit 2021 dhe për të mbyllur shkollat ​​ku askush nuk është i sëmurë. Do të propozoj bashkimin e ditëve pas përfundimit të dymujorit të parë shkollor, duke i shpallur ato..

18.01.22 11:52 |

Vala e Omikronit do të intensifikohet, por mund të jetë e fundit për pandeminë

Ajo që po ndodhte 2-3 javë më parë në Evropën Perëndimore tashmë po vërshon pjesën lindore, tha për BNT Doc. Angell Kunçev, kryeinspektor shtetëror shëndetësor. Ai pret që numri i të infektuarve me Covid të vazhdojë të rritet. “Një nga..

18.01.22 10:53 |

36 për qind e bullgarëve janë kundër vaksinave për Covid-19, 33 për qind janë “për”

36 për qind e bullgarëve janë kundër vaksinave kundër koronavirusit dhe 33 për qind i mbështesin ato. Kjo u bë e ditur nga Instituti i Filozofisë dhe Sociologjisë në Akademinë Bullgare të Shkencave, duke iu referuar rezultateve të një sondazhi..

13.01.22 17:50 |

“Vëzrazhdane”: Nëse nuk hiqen certifikatat e Covid, do të protestojmë sërish

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” dhe kryetar i grupit të deputetëve të partisë në Kuvendin Popullor, Kostadin Kostadinov, njoftoi se do të ketë një protestë të re, kësaj radhe – para Këshillit të Ministrave, nëse qeveria nuk merr vendim për të..

13.01.22 17:06 |
Asena Serbezova

Ministri i Shëndetësisë u takua me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër

“Nuk kishte një strategji të qartë komunikimi që nga fillimi i pandemisë dhe frika i ndau njerëzit”, tha Ministrja e Shëndetësisë Asena Serbezova në një takim me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër. Ajo tha se është kundër vaksinimit të..

12.01.22 18:49 |

Pandemia ndryshoi procesin arsimor

Kaluan më shumë se 600 ditë që nga fillimi i pandemisë së Covid-19. Një kohë e cila ndryshoi krejtësisht mënyrën tonë të jetesës, na bëri më të tjetërsuar dhe të vetmuar se kurrë. Frika nga mbijetesa ndikoi edhe në jetën tonë të përditshme, duke..

12.01.22 07:15 |
Asena Serbezova

Masat kundër epidemisë do të vendosen sipas të dhënave në baza ditore

Vala e re e koronavirusit nuk përsëritet me ato të mëparshmet dhe është krejt ndryshe. Në bazë të të dhënave do të bëhet çdo ditë një vlerësim kompleks, tha Ministrja e Shëndetësisë Asena Serbezova pas takimit të Ndihmës së Urgjencës dhe drejtorëve..

11.01.22 12:04 |

Do të anulojnë certifikatat e gjelbra me 70 për qind vaksinim të popullsisë

Nuk ka vaksinim të detyrueshëm, qeveria nuk do të vendosë për sa kohë të jem unë kryeministër. Vaksinimi është fakti themelor për tejkalimin e krizës, tha në përgjigje të një pyetjeje parlamentare, Kryeministri Kirill Petkov. “Ne duam të heqim..

07.01.22 13:21 |

Incidenca e Covid po rritet ndjeshëm

Për javën e fundit rritja e numrit të të sëmurëve me koronavirus në Bullgari është 111 për qind. Incidenca totale në baza dy-javore për vendin më 7 janar tejkaloi ndjeshëm kufirin prej 500 personash për 100 000 dhe arriti në 548. Krahasuar me..

07.01.22 13:02 |
Всички новини: днес | вчера