Eмисия новини
от часа

“Java Botërore e Parave” për të dhjetën herë në Bullgari

Covid-pandemia dhe lufta në Ukrainë sikurse u kthyen në një dëshmi absolute se, asgjë në jetën të cilën ne e njohim, tanimë nuk është e sigurt. Dhe këtu ekonomistët mbase do të ndërhyjnë - e sigurta është se na presin  kohëra të rënda e të vështira..

19.03.22 13:45 |

Faktori Covid-19, i cili ndryshoi për dy vjet jetën këtu dhe në mbarë botën

Korona kriza e cila  filloi në fillim të vitit 2020po vazhdon dhe sot, pavarësisht se frika nga virusi u zëvendësua nga tmerri i luftës në Ukrainë.  Më 8 mars, përpara 2 vjetëve në Bullgari ishte regjistruar rasti i parë i infeksionit me..

10.03.22 07:15 |

Ministri i Shëndetësisë nënshkroi një marrëveshje për bashkëpunim me zyrën evropiane të Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Një marrëveshje dyvjeçare bashkëpunimi midis Ministrisë së Shëndetësisë së Bullgarisë dhe Zyrës Rajonale Evropiane të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) do të rregullojë veprimtarinë e vendit tonë dhe të organizatës shëndetësore në kushtet..

07.03.22 18:26 |

Pandemia nxori në pah shumë probleme të pazgjidhura në familje

Krijimi i një familje të bashkuar është një hap i rëndësishëm në jetën e njeriut dhe zbatimi i saj kërkon kohë dhe zgjedhje të vetëdijshme.  Për të inkurajuar çiftet në rrugën e krijimit të një familjeje të suksesshme, Java e Martesës mbahet..

11.02.22 07:15 |
Prof. Radka Argirova

Prof. Radka Argirova: Piku i Omikronit është deri në 2 javë

Masat shumë më të rrepta dhe një bllokim i mundshëm do të jenë në përputhje me planin e ri kombëtar për të luftuar pandeminë Covid-19. Kështu tha për BNT virologia Prof. Radka Argirova, këshilltare e kryeministrit për pandeminë Covid-19. Lidhur me..

20.01.22 19:43 |

Jo 6, por 5 do të jenë zonat për nga zënia e shtretërve të terapisë intensive

Bullgaria do të ndahet në 5 zona, jo në 6, siç parashikohej fillimisht në Planin e ri Operativ Kombëtar për trajtimin e pandemisë Covid-19. Në secilën prej zonave do të ketë krahina të mëdha me spitale universitare dhe nuk do të ketë shterim të..

20.01.22 16:56 |

Për shkak të pandemisë po diskutojnë zgjatjen e pushimeve të nxënësve

Nuk ka asnjë arsye në nivel kombëtar për të përsëritur gabimin e vitit 2021 dhe për të mbyllur shkollat ​​ku askush nuk është i sëmurë. Do të propozoj bashkimin e ditëve pas përfundimit të dymujorit të parë shkollor, duke i shpallur ato..

18.01.22 11:52 |

Vala e Omikronit do të intensifikohet, por mund të jetë e fundit për pandeminë

Ajo që po ndodhte 2-3 javë më parë në Evropën Perëndimore tashmë po vërshon pjesën lindore, tha për BNT Doc. Angell Kunçev, kryeinspektor shtetëror shëndetësor. Ai pret që numri i të infektuarve me Covid të vazhdojë të rritet. “Një nga..

18.01.22 10:53 |

36 për qind e bullgarëve janë kundër vaksinave për Covid-19, 33 për qind janë “për”

36 për qind e bullgarëve janë kundër vaksinave kundër koronavirusit dhe 33 për qind i mbështesin ato. Kjo u bë e ditur nga Instituti i Filozofisë dhe Sociologjisë në Akademinë Bullgare të Shkencave, duke iu referuar rezultateve të një sondazhi..

13.01.22 17:50 |

“Vëzrazhdane”: Nëse nuk hiqen certifikatat e Covid, do të protestojmë sërish

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” dhe kryetar i grupit të deputetëve të partisë në Kuvendin Popullor, Kostadin Kostadinov, njoftoi se do të ketë një protestë të re, kësaj radhe – para Këshillit të Ministrave, nëse qeveria nuk merr vendim për të..

13.01.22 17:06 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна