Eмисия новини
от 21.00 часа
Bojko Brisov

“Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk shkuan për konsultime me presidentin

“Po e vazhdojmë ndryshimin”, të cilët duan një mandat për të provuar të formojnë një qeveri të dytë në parlamentin aktual nuk shkuan në konsultimet politike me presidentin. Në një letër ata kërkojnë një datë tjetër takimi, duke kërkuar falje për..

27.06.22 18:17 |
Rumen Radev

Presidenti filloi konsultimet politike për formimin e një qeverie të re

Dorëheqja e qeverisë u depozitua në parlament pas votimit të mosbesimit ndaj kabinetit të Kirill Petkov. Presidenti Rumen Radev shpalli konsultime me grupet parlamentare për dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re. Më 27 qershor,..

27.06.22 11:38 |

Shoqëria është e polarizuar pas rënies së qeverisë

48.1 për qind e bullgarëve e miratojnë rënien e qeverisë, 50.5 për qind janë të pakënaqur me këtë, sipas një sondazhi kombëtar të “Gallup International” nga 25 qershori. 35.3 për qind e shohin ndryshimin e qeverisë si një shans për të zgjedhur..

27.06.22 10:42 |
Qeveria e Kirill Petkovit nuk i mbijetoi votimit të mosbesimit

Kirill Petkov do të japë dorëheqjen e kabinetit të hënën

Kryeministri Kirill Petkov do të japë dorëheqjen të hënën në mëngjes për të filluar konsultimet me Presidentin për formimin e kabinetit të ri. Ai e tha këtë në Bruksel pas samitit BE-Ballkani Perëndimor. Më herët sot, qendra e shtypit e Kreut të..

23.06.22 17:30 |

Mosmarrëveshjet politike po vonojnë vendimin për Maqedoninë e Veriut

Propozimi francez mbi kazusin e Maqedonisë së Veriut pengoi seancën parlamentare të 23 qershorit. Mosmarrëveshja filloi gjatë një këshilli të kryetarëve para takimit. Partia “Vëzrazhdane” akuzoi “Bullgarinë Demokratike” për “tradhti” sepse kreu i..

23.06.22 11:41 |

Parlamenti nuk mblodhi kuorum për të diskutuar çështjen me Maqedoninë e Veriut

Në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel nuk pritet asnjë propozim konkret nga Bullgaria për heqjen e vetos për fillimin e negociatave ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe BE-së. Grupet parlamentare GERB-SDS dhe DPS i dorëzuar parlamentit..

23.06.22 11:17 |

123 vota rrëzuan qeverinë e Kirill Petkovit

Qeveria e Kirill Petkov nuk arriti t’i mbijetojë një votimi mosbesimi në parlament. 123 deputetë votuan kundër kabinetit, 116 ishin pro dhe asnjë nuk abstenoi. Kështu opozita e porsaformuar në parlament nga GERB, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë,..

22.06.22 20:50 |

Shumica e bullgarëve nuk duan zgjedhje të parakohshme

41.3 për qind e bullgarëve të rritur nuk duan zgjedhje të parakohshme parlamentare, ndërsa 26.5 për qind ndajnë mendimin e kundërt, sipas një sondazhi të Gallup International Balkan. Sa i përket dorëheqjes së mundshme të kabinetit, 36.7 për qind e..

22.06.22 15:08 |

Nënpresidentja Jotova u shpreh kundër zgjedhjeve të parakohshme

Në hapjen e Forumit Evropian të subjekteve të ekonomisë sociale dhe solidare në Plovdiv, Nënpresidentja Ilijana Jotova tha se gjëja e fundit që Bullgaria duhet të bëjë tani janë zgjedhjet parlamentare. “Në kohë krizash dhe lufte, ne do të biem..

20.06.22 16:17 |
Iva Miteva

Posti i kryetarit të Kuvendit Popullor mbetet vakant

Pas mbledhjes së jashtëzakonshme të grupit “Ka një popull të tillë” (ITN), Iva Miteva, e cila udhëhoqi Legjislaturën e 45-të dhe 46-të të Kuvendit Popullor, njoftoi se nuk pranon të propozohet për kryetare të parlamentit. Miteva theksoi se nuk ka..

17.06.22 15:34 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера