Eмисия новини
от часа
Sllavi Trifonov

“Ka një popull të tillë” fiton votën e bullgarëve jashtë vendit

Përpunimi 100% i protokolleve jashtë shtetit tregon se partia e Sllavi Trifonovit "Ka një popull të tillë" fiton bindshëm votën e bullgarëve jashtë. "Ka njerëz të tillë" morën 30.61% të votave në zgjedhjet parlamentare. Në vendin e dytë është..

05.04.21 16:12 |

Gjashtë parti hyjnë me siguri në parlamentin e ri

6 parti janë të sigurt se do të hyjnë në parlamentin e ri bullgar, sipas regjistrimit paralel të agjencisë “Gallup International” me zbatimin 100 për qind të fragmentit të plotësuar. Koalicioni GERB-SDS fiton zgjedhjet parlamentare me 25.2 për..

05.04.21 11:31 |

Kryeministri po propozon një qeveri eksperte

Kryeministri Bojko Borisov bëri thirrje për konsolidim dhe stabilitet në komentin e tij të parë mbi votimin parlamentar. Në një deklaratë në Facebook, Borisov kërkoi krijimin e një qeverie eksperte për të menaxhuar daljen e vendit nga pandemia deri..

05.04.21 07:59 |

Presidenti: Zgjedhjet duhej të zhvilloheshin vitin e kaluar, pres një parlament të qëndrueshëm

“Bullgarët po marrin fatin e tyre në duart e tyre dhe këto zgjedhje do të jenë hapi i parë drejt normalitetit, drejt kthimit të ligjeve dhe rregullave, drejt çlirimit të potencialit të madh që ka populli”, tha Presidenti Rumen Radev pasi ushtroi të..

04.04.21 14:56 |

Pjesëmarrja shumë më e ulët se në votimet e mëparshme parlamentare

Deri në orën 11.00 pjesëmarrja në zgjedhjet parlamentare ishte 12.5 për qind, sipas të dhënave të agjencisë sociologjike “Gallup International” nga exit poll para seksioneve elektorale. “Gallup” është partner i BNR në ditën e zgjedhjeve dhe do të..

04.04.21 13:14 |

Shkallëzimi i Covid-19 në prag të zgjedhjeve mund të shndërrohet në një shaka të keqe

A do të jenë në gjendje kandidatët për parlamentin e ri të mposhtin lojtarin më të fortë në këto zgjedhje - epideminë nga koronavirusi dhe të modelojnë qëndrimet e votuesve në favor të tyre? Përgjigjen e kësaj pyetjeje nuk e marrin përsipër ta japin..

30.03.21 10:41 |

Deputetët raportuan për punën e tyre në Legjislaturën e 44-të të Kuvendit Popullor

Tradicionalisht, në ditën e fundit të punës së Legjislaturës së 44-të të Kuvendit Popullor , kryetarët e grupeve parlamentare përmblodhën punën e tyre brenda mandatit. Në emër të grupit parlamentar të GERB, u njoftoua se shumica qeverisëse nuk..

25.03.21 13:54 |

Ambientalistët: Qeveritarët e ardhshëm duhet të kenë një vizion konkret për menaxhimin e resurseve ujore

Pas më pak se dhjetë vjetësh bota do të përballet me një mungesë globale të ujit dhe pandemia po e komplikon problemin, paralajmëron raporti vjetor i UNESCO-s, botuar me rastin e Ditës Botërore të Ujit 22 Marsit. Aktualisht rreth 2 miliardë njerëz..

22.03.21 11:31 |

Prindërit duan mësim në dhomat e klasës

Organizatat e prindërve dalin për të protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë me kërkesë për të rivendosur frekuentimin për të gjithë nxënësit - nga klasa 1 në të 12. Në letra të hapura për parlamentin, ministrat e shëndetësisë dhe arsimit,..

17.03.21 15:18 |

Një numër rekord bullgarësh kanë kërkuar të votojnë jashtë vendit

87 216 shtetas bullgarë kanë paraqitur aplikime paraprake deri më datën 9 mars, se kanë dëshirë të votojnë jashtë vendit. Në zgjedhjet e fundit parlamentare gjatë vitit 2017 aplikimet e paraqitura kanë qenë 45 071. Në sajtin e Komisionit Qendror..

10.03.21 16:45 |
Всички новини: днес | вчера