Eмисия новини
от 16.00 часа
Cvetan Cvetanov

Cvetan Cvetanov: “Nuk e përkrah presidentin”

“E përkrah shtetasit me mendje demokratike të cilët tashmë 80 ditë dalin për të protestuar, por nuk e përkrah presidentin Radev” tha për BNR lideri i partisë “Republikanë për Bullgarinë” Cvetan Cvetanov. Ish i dyti në partinë GERB më 27 shtator..

27.09.20 13:38 |

Krijohet rekrut vullnetar për 6 muaj

Parlamenti miratoi rekrutin vullnetar për 6 muaj, transmetoi BTA. Meshkujt deri në 40 vjet do të kalojnë 2 module të trajnimit – përgatitje fillestare ushtarake dhe atë speciale. Qëllimi është të plotësohen njësitë ushtarake me rezervistë...

24.09.20 13:56 |
Cvetan Cvetanov

Ish i dyti në partinë GERB krijon një parti të re

“Republikanë për Bullgarinë” – ky është emri i partisë së re të ish kryetarit të grupit parlamentar të partisë GERB Cvetan Cvetanov. Këtë e shpalli ai para televizionit bTV. Formacioni do të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare pavarësisht se..

13.08.20 13:17 |
Vasill Garnizov

Në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve

Që prej një muaji kryeministri Bojko Borisov zgjodhi strategjinë të lajmërojë shoqërinë nëpërmjet profilin e vet në rrjetet sociale. Kjo është me qëllim të evitojë kontaktin me protestuesit. Kështu analisti politik Vasill Garnizov komentoi para..

13.08.20 11:08 |

Mbledhja e jashtëzakonshme e parlamentit u dështua

U dështua mbledhja e jashtëzakonshme parlamentare thirrur me kërkesë të Partisë Socialiste Bullgare. Në të pritej të dëgjohet kryeministri Bojko Borisov dhe të diskutohet aktualizimi i buxhetit për shkak të masave ekonomike sociale për kapërcimin e..

13.08.20 11:04 |
Godina e Kuvendit Popullor

Filluan pushimet verore të deputetëve

Deputetët e Legjislaturës së 44-të dolën në pushime verore deri më 2 shtator. Sesioni i ardhshëm i rregullt parlamentargjatë vjeshtës do të jetë në sallën e re të Kuvendit Popullor në godinën e ish shtëpisë partiake në Sofje. Për transferimin e..

31.07.20 15:41 |
Anton Kutev

Deputeti Anton Kutev mendon se në se problemet nuk zgjidhen nga institucionet gjatë vjeshtës do të ketë valë të re protestash

Me paraqitjen e një raporti për punën e Prokurorisë nga kryeprokurori Ivan Geshev në parlament duhet të vihet fillimi i diskutimit për domosdoshmërinë e korrigjimeve në Kushtetutë. Këtë e tha në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare deputeti i..

31.07.20 12:14 |

24 orë pas debateve parlamenti do të votojë mocionin e mosbesimit ndaj kabinetit

Parlamenti do të votojë mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë më 21 korrik vendosën deputetët. Protesta para parlamentit me moton “Okupacion i Kuvendit Popullor. Të gjithë përjashta” kalon qetë. Nuk ka tension midis policisë dhe demonstruesve. Sipas..

20.07.20 13:11 |
Daniella Daritkova

Pushtetarët nga GERB ofrojnë dialog dhe zgjedhje të rregullat gjatë marsit

Kryetari i grupit parlamentar të partisë në pushtet GERB Daniella Daritkova tha, se qeveria teknike nuk do të japë mundësi që protestuesit të paraqesin në mënyrë legjitime kërkesat e tyre. Prandaj është me rëndësi të zhvillohet dialog dhe të ketë mundësi..

20.07.20 12:07 |

Në sfondin e protestave parlamenti diskuton mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë

Parlamenti do të diskutojë votën e pestë të mosbesimit ndaj qeverisë së kryeministrit Bojko Borisov. Kërkesë për këtë votë paraqitën 77 përfaqësues popullor nga Partia Socialiste Bullgare për arsye “të dështimit të politikës së kundërvënies së..

20.07.20 08:56 |
Всички новини: днес | вчера