Eмисия новини
от 04.00 часа
Georgi Georgiev

Deputetët që u larguan nga “Ka një popull të tillë” nuk do të mbështesin një qeveri me pjesëmarrjen e ish-partisë së tyre

Deputetët që u larguan nga “Ka një popull të tillë” (ITN) nuk do të mbështesin një qeveri me pjesëmarrjen e ish-partisë së tyre, tha për Nova News deputeti i pavarur Georgi Georgiev. “Vlerësimi i sjelljes së ITN tregon se është një partner i..

19.07.22 16:34 |

Bullgaria prapë është në pragun e zgjedhjeve

 Pas votimit të parë të suksesshëm të mocionit të mosbesimit në historinë bullgare në krye të Bullgarisë qëndron një qeveri në dorëheqje dhe një parlament i ndarë nga sulme midis partive. Kuvendi Popullor mund të punojë në mënyrë të plotëvlefshme, si..

23.06.22 13:49 |

Rumen Radev përshëndeti gatishmërinë e Nigerisë për furnizim me gaz dhe naftë

“Nigeria është partneri tradicional tregtar dhe ekonomik i Bullgarisë në Afrikën në jug të Saharës.” Kështu deklaroi Ministrja e Punëve të Jashtme Teodora Gençovska para homologut të saj nigerian Joffrey Onieama, i cili ndodhet për vizitë zyrtare..

12.05.22 18:21 |
Kirill Petkov

Kabineti dënoi agresionin e Rusisë kundër Ukrainës

Qeveria bullgare dënoi agresionin e Federatës Ruse kundër Ukrainës. “Ne shohim se nuk është e provokuar nga pala ukrainase dhe është e papranueshme që veprime të tilla të tolerohen në territorin e Evropës”, ​​tha kryeministri Kirill Petkov në një..

24.02.22 15:22 |

Kriza rreth Ukrainës dhe pasojat për Bullgarinë

Njohja e pavarësisë së Republikave të Doneckut dhe të Luganskut dhe dërgimi i trupave “paqeruajtëse” ruse e vuri Evropën para sprovës së radhës. Pjesa më e madhe e bashkisë ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Bullgarinë, e caktoi veprimet e Rusisë..

23.02.22 15:23 |

MPJ: Qëllimi kryesor i BE-së është qëndrueshmëria e Ukrainës dhe e rajonit

“Mbështetja për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës është e pakushtëzuar. Qëllimi kryesor i BE-së në këtë drejtim duhet të jetë qëndrueshmëria e Ukrainës, por edhe e partnerëve tanë të tjerë në rajon.” Këtë e deklaroi..

21.02.22 19:48 |
Kirill Petkov

ShBA-ja përkrahin prioritetet e qeverisë së re bullgare

Kryeministri Kirill Petkov bisedoi në telefon me sekretarin e shtetit të ShBA-së Antëni Blinken. Ai e uroi Petkovin për formimin e suksesshëm të qeverisë së re. Blinken shprehu mbështetjen e ShBA-së për prioritetet e kabinetit të ri për..

17.12.21 09:25 |

Bullgaria dhe SHBA mbeten në regjimin e dialogut aktiv mbi të gjitha çështjet

Superioriteti i ligjit është në thelbin e procesit demokratik në çdo shtet ligjor. Në marrëdhëniet me partnerët dhe aleatët tanë kemi theksuar bindjen tonë se luftimi i korrupsionit në të gjitha format e tij duhet të jetë përparësia jonë parimore..

03.06.21 09:58 |
Sllavi Trifonov

Sllavi Trifonov nuk sheh asnjë problem në zbatimin e Kushtetutës

Në Facebook, udhëheqësi i “Ka një popull të tillë” Sllavi Trifonov hodhi poshtë kritikat se partia e tij refuzon të përpiqet të formojë qeveri. “Këtë e vendosi sovrani, kështu i shpërndau letrat. Ne nuk kemi mundësinë për të formuar një kabinet të..

27.04.21 09:27 |

Eksportet e mallrave nga Bullgaria në vendet e treta u ulën

Në janar 2021, eksportet e mallrave nga Bullgaria në vendet e treta u ulën me 22.6 për qind krahasuar me të njëjtin muaj të vitit 2020 dhe arritën në gati 700 milion euro, njoftoi BTA, duke cituar një analizë të Institutit Kombëtar të Statistikave...

13.03.21 11:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера