Eмисия новини
от 21.00 часа

TVSH për vajin, pemët dhe perimet mbetet 20%, buka nuk do të taksohet

Buka nuk do të taksohet me TVSH, vendosi komisioni parlamentar i buxhetit, i cili po diskuton përditësimin e dytë të buxhetit të shtetit. Megjithatë, ajo hodhi poshtë propozimin e GERB-it dhe “Vëzrazhdane” për uljen e taksës për vajin,..

27.06.22 14:53 |

9 për qind TVSH për vajin dhe zero për bukën propozon Komisioni i Bujqësisë

Të ulet TVSH-ja për vajin e lulediellit, frutat dhe perimet në 9 për qind nga 1 korriku për një vit – këtë e propozon Kryetari i Komisionit Parlamentar për Bujqësi Pllamen Abrovski së bashku me kolegët e tij nga “Ka një popull të tillë”. Propozimi u..

22.06.22 15:31 |

Inflacioni vjetor priret në 16 për qind

Inflacioni vjetor për muajin maj 2022 krahasuar me majin 2021 është 15.6 për qind, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave, të publikuara sot. Inflacioni mujor - maj në krahasim me prillin 2022, është 1.2 për qind. Gjatë muajit,..

15.06.22 18:10 |

Dy herë më shumë domate u mbollën në Bullgari në vitin 2022

Në Bullgari këtë vit u mbollën dy herë më shumë domate dhe lakër sesa vitin e kaluar, sipas analizës së fundit operative të Ministrisë së Bujqësisë. Po shtohen edhe sipërfaqet me pjepër dhe luleshtrydhe. Sipas të dhënave paraprake nga fillimi..

24.05.22 14:11 |

Është duke u forcuar kontrolli i cilësisë së produkteve bujqësore të importuara nga Turqia

Lufta për kufirin është luftë për shtetësi, i tha Kryeministri Kirill Petkov Zëvendësministrit të Bujqësisë Ivan Hristanov. Të dy diskutuan sigurinë e kufirit me Republikën e Turqisë gjatë importimit të produkteve bujqësore në Bullgari. Petkov..

23.05.22 10:52 |
Venko Sabrutev

Ulje e TVSH-së për bukën, frutat, perimet dhe energjinë elektrike

“Po e vazhdojmë ndryshimin” propozon uljen e taksës së vlerës së shtuar për bukën dhe frutat dhe perimet e prodhimit vendas, tha për BNR Venko Sabrutev, nënkryetar i Komisionit Parlamentar për Buxhet dhe Financa. Po mendohet edhe për uljen e..

19.04.22 16:02 |

Inflacioni në vitin 2021 është më i larti në 13 vitet e fundit

Inflacioni në Bullgari për vitin 2021 është 7.8 për qind. Një nivel i ngjashëm krahasuar me një vit më parë u raportua në vitin 2008, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Për shkak të pandemisë, inflacioni parashikohet të jetë 6 për qind..

18.01.22 15:47 |

Serrat bullgare kërkojnë ndihmë urgjente nga shteti

Mbi 70% prej serave bullgare ngrohen me gaz dhe aktualisht industria është në kolaps - që nga nëntori serat janë duke u mbyllur në masë dhe produktet e huaja po pushtojnë tregun në supermarketet e mëdhenj.Në këtë moment nuk kemi perime bullgare në..

13.01.22 07:15 |

Serat me perime në Bullgari pushojnë së punuari masivisht

70% e serave të perimeve në vendin tonë kanë ndërprerë punën, bëri të ditur BNT. "Arsyeja janë çmimet jashtëzakonisht të larta të gazit dhe energjisë elektrike. Industria është në kolaps," tha për BNR Plovdiv Teodora Krësteva, drejtore ekzekutive..

07.01.22 15:19 |
Dimitër dhe Ralica Stançevi

Bletarë bullgarë morën një çmim evropian

Në Kongresin Evropian të Fermerëve të Rinj në kategorinë “Qëndrueshmëria e fermës. Zhvillimi i qëndrueshëm i rajoneve - nga fusha në tavolinë” me vendin e parë u dallua një fermë bletësh nga fshati i malit Stranxha Inxhe Vojvoda. Pronarët e fermës..

10.12.21 16:41 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера