Eмисия новини
от часа

“Bulgargaz”: Dera e negociatave me “Gazprom” nuk është e mbyllur

Kryetari i Bordit të Drejtorëve të “Bullgargaz” Ivan Topçijski në studion e Nova TV e cilësoi si tronditës çmimin me 60 për qind më të lartë të gazit të kërkuar nga “Bullgargaz” për muajin gusht. Sipas tij, çmimi më i ulët i gazit të lëngshëm të..

03.08.22 18:13 |

Lufta në Ukrainë nuk është një kërcënim për turizmin në bregun bullgar të Detit të Zi

Nuk ka absolutisht asnjë rrezik as për transportin detar, as për turizmin dhe turistët përgjatë bregut bullgar të Detit të Zi. Këtë e deklaroi për BNT Ministri i dorëhequr i Mbrojtjes Dragomir Zakov. Turistët mund të shfrytëzojnë plazhet bullgare...

25.07.22 10:23 |

Bullgaria është e dyta në BE për sa i përket rritjes së shitjeve të banesave në vitin 2021

Në vitin 2021, numri i shitjeve të banesave krahasuar me vitin 2020 u rrit në shumicën e vendeve anëtare të BE-së për të cilat disponohen të dhëna, njofton Zyra Evropiane e Statistikave Eurostat. Rritja më serioze në shitje është e regjistruar në..

13.07.22 16:06 |

BE dhe SHBA dënuan pezullimin e gazit nga Rusia për Bullgarinë

Në një deklaratë të përbashkët, Komisioni Evropian dhe Shtetet e Bashkuara e cilësuan pezullimin e furnizimit me gaz nga Rusia në Bullgari dhe Poloni si “të paarsyeshme dhe të papranueshme”. Ata e dënojnë këtë veprim dhe e cilësojnë si “shantazh..

24.05.22 14:21 |

Ndërprerja e fluturimeve Sofje-Shkup është e përkohshme

Gullivair nuk ka njoftuar asnjë plan për të pezulluar linjën Sofje-Shkup-Sofje. Ata janë në kërkim të opsioneve për kohë më të përshtatshme fluturimi, dhe "shpresojnë në marrjen e kohëve më të mira të fluturimeve pas përfundimit të remontit të..

04.05.22 10:32 |

Rezervimet ajrore Sofje-Shkup dhe Sofje -Tiranë janë pezulluar

Linja ajrore bullgare Gullivair do të pezullojë rezervimet për fluturimet në linjën Sofje-Shkup nga 21 maji, njoftoi uebfaqja e specializuar exyuaviation.com. Linja u nis katër javë më parë pas përpjekjeve diplomatike dhe u njoftua se do të..

03.05.22 14:10 |

Pezullimi i furnizimit me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë shembi euron

Euro ra në nivelin më të ulët të pesë viteve ndaj dollarit për shkak të ndërprerjes së furnizimeve të gazit rus në Poloni dhe Bullgari. Monedha e përbashkët evropiane arriti nivelin e dollarit dhe gjashtë cent, gjë që nuk ka ndodhur që nga viti 2017...

27.04.22 17:40 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Qeveria duhet të përgjigjet interesave të kujt u shërben

Qeveria duhet të përgjigjet pse vetëm për Bullgarinë dhe Poloninë ndërpriten furnizimet e gazit, nëse pezullohen ato për Austrinë dhe Gjermaninë, si paguajnë dhe si garantojnë sigurinë e tyre energjetike. Kështu iu përgjigj Presidenti Rumen Radev..

27.04.22 16:04 |

Pezullohet pranimi i planifikuar në spitalet e Burgasit

Pritja e planifikuar nga nesër, 3 nëntor, do të pezullohet në spitalet e Burgasit. Kështu ka urdhëruar shefi i inspektoratit shëndetësor Georgi Pazderov. Përjashtimet lejohen për aktivitetet e transplantimit, sëmundjet onkologjike, lindjet e..

02.11.21 17:38 |

Ndalojnë imunizimin me vaksinat AstraZeneca

Kryeministri Bojko Borisov urdhëroi pezullimin e imunizimit me vaksinën AstraZeneca derisa Agjencia Evropiane e Barnave të heqë të gjitha dyshimet rreth sigurisë së saj, njoftoi qendra e shtypit pranë qeverisë. Të bllokohen sasitë ekzistuese të..

12.03.21 14:09 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера