Eмисия новини
от 06.00 часа
Mario Stantchev

Premiera bullgare e Stantchev Soul Songs

“Gëzohem shumë se do të ekzekutoj në të njëjtën sallë, në të cilën mbajta dhe koncertin tim të parë vetjak”- thotë  xhaz pianisti Mario Stantchev përpara se të prezantojë “Këngë nga shpirti". Salla për të cilën bëhet fjalë  është në godinën..

28.10.21 10:27 |

Pllamena Mangova – 30 vjet në skenë

Para pak kohe në Sallën “Bëllgaria” Pllamena Mangova shënoi vjetorin e 30 nga dalja në skenë. Megjithëqë prej kohe jeton në Belgjikë pianistja e njohur bullgare shfrytëzon çdo mundësi për të takuar me publikun bullgar. Ideja e koncertit ishte i..

30.06.21 07:15 |

Ljudmill Angellov: Gëzohem se jam me publikun tim të dashur bullgar

Në fillim të karrierës së tij mbresëlënëse Ljudmill Angellov fitoi një numër çmimesh nga gara prestigjioze ndërkombëtare - "Frederic Chopin" (Poloni), Palm Beach (SHBA), Piano Masters (Monte Carlo) dhe World Piano Masters Tour (Francë). Ai ka dhënë..

07.06.21 11:23 |

Misha Majski dhe Evgenij Kisin me koncerte dhe klasa mjeshtërie në Sofje

Gjatë ditëve të fundit muzikantët e rinj nga Akademia Kombëtare Muzikore “Profesor Panço Vlladigjerov” si dhe pedagogët e tyre patën mundësi të takohen me dy nga ekzekutuesit më të njohur modern - pianisti Evgenij Kisin dhe violonçelisti Misha..

11.03.21 13:19 |

Pianistë dhe violinistë bullgarë ekzekutojnë Beethovenin

Viti 2020 i cili kaloi nën shenjën e 250 vjetorit nga lindja e kompozitorit Ludwig van Beethoven solli shumë çaste të shkëlqyera me krijimtarinë e tij, i cili na la si trashëgimi vepra të shumta marramendëse dhe realizoi një farë ure nga Klasicizmi..

16.12.20 07:10 |
Duo Fuss / Leichtfried

Festivali “Haskovo Xhaz” - program interesant me pjesëmarrje ndërkombëtare

Edicioni i 24 i Festivalit “Haskovo Xhaz”/ 23-26 shtator/ i është kushtuar shpirtit të lirë të pianistit tonë të madh të xhazit Millço Leviev , i cili vdiq gjatë muajit tetor të vitit të kaluar. Posaçërisht për festivalin nga Austria mbërritën..

26.09.20 06:00 |

Arti si mjet kundër virusit

Që nga rasti i parë i Covid-19 vëmendja e shoqërisë është përqendruar në punën e sistemeve shëndetësore në shtetet e ndryshme. Mjekët, infermierët dhe të gjithë nëpunësit mjekësorë të angazhuar në luftën kundër virusit kudo në botë punojnë nën..

28.04.20 11:59 |

Vdiq kompozitori Ivan Stajkov

Më 31 mars kompozitori i njohur bullgar Ivan Stajkov do të mbushte 89 vjeç. Ai kishte lindur gjatë vitit 1931 në Sofje. Ivan Stajkov përfundoi Akademinë Muzikore Kombëtare “Panço Vlladigerov” në degën e pianos. Ka qenë një nga nxënësit e..

03.02.20 15:59 |

Pianistë nga nëntë shtete me koncerte në disa qytete të Bullgarisë

16 pianistë nga Gjermania, Italia, Rusia, Kanadaja, Koreja, Japonia, Sllovakia, Bullgaria dhe Filipinet do të japin katër koncerte në qytetet bullgare të cilat u konkurruan për kryeqytet evropian të kulturës – Plovdiv (16 nëntor), Sofja (18..

16.11.19 11:25 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР