Fotot: iliapeikov.com

Bullgari Ilia Peikov “fluturoi” në hapësirë para Gagarinit

Kometa të bardha presin qiellin, planetët lëshojnë një shkëlqim të kuqërremtë, retë janë shtruar si push. Papritur, nisem për një udhëtim në hapësirë. Unë jam i pranishëm në Krijimin e botës. "Ky është Ilia," dëgjoj një zë që më bën të..

02.01.23 12:05 |

Ekaterina Stefanova krijon një urë ndërmjet Bullgarisë dhe Zelandës së Re me pikturat e saj

Zelanda e Re gjithmonë i është dukur e panjohur, ekzotike dhe e largët artistes së re Ekaterina Stefanova, e cila 5 vite më parë u vendos për të jetuar e punuar mijëra kilometra larg atdheut të saj, por së pari në Australi. Ndryshimi ishte..

13.10.22 07:15 |

Maja Ananieva e cila i mëson fëmijët me “Koloritin” bullgar

Më shumë se 30 vjet ajo drejton shkollën artistike “Kolorit” në qytetin Pleven dhe me nxënësit e vet lavdërojnë Bullgarinë në mbarë botën. Tashmë tridhjetë vjet  me radhë një bullgare ua përcjell fëmijëve dashurinë për traditat dhe zakonet..

19.09.22 07:15 |

Valentin Jordanov – bullgari që ndryshoi pamjen e Las Vegasit

Valentin Jordanov është një njeri pozitiv dhe i suksesshëm i cili transformon Las Vegasin me instalacionet, pikturat dhe skulpturat e tij të jashtëzakonshme shumëngjyrëshe. Historia e piktorit bullgar është pushtuese dhe motivuese. Ai është..

11.09.22 12:45 |

Ivan Millushev dhe Jasharali Tahir hapën një ekspozitë të përbashkët "Blizost”/Afërsia/ në Sofje

Artin si një element lidhës mes kulturave të ndryshme, moralit dhe ndjenjës së ndjeshmërisë e rikrijojnë Ivan Millushev dhe Jasharali Tahir në ekspozitën e tyre të përbashkët të quajtur "Blizost". Ajo është rregulluar në galerinë "Misioni" pranë..

04.09.22 10:40 |

StreetArt Festival 2022 në Staro Zhelezare dhe si materializohen absurditetet e botës në muret e fshatit

Fshati piktoresk mesjetar Staro Zhelezare është mikpritës i Festivalit tradicional StreetArt 2022, i cili do të zgjasë deri më 12 gusht. Këtë vit ekipi i piktorëve të rinj nga Polonia dhe Bullgaria po përgatit murale nën moton "NE JEMI HERO N..

09.08.22 07:15 |
Sytë e mjekëve në repartin Covid

Si duken sytë e mjekëve në repartin e Covid-it?

Duke u shëruar me sukses nga koronavirusi në Akademinë Mjekësore Ushtarake në Sofje, animatori me famë botërore Teodor Ushev nuk ndalon së pikturuari dhe së dërguari mesazhe në rrjetet sociale.  Teoja është animatori më i vlerësuar bullgar...

10.01.22 13:05 |

Daniella Zekina dhe poezia e saj virtuale

“Unë e përcaktoj stilin tim si një realizëm fantastik, sepse të pikturoj vetëm realen për mua është më pak interesante. Gjithmonë dua që të shtoj diçka fantastike, diçka, e cila është e mundur të ekzistojë në botën reale. Mundohem që të gërshetoj..

26.12.21 07:05 |

Kafshë, anije dhe përbindësh mitikë të përshkruar 7 shekuj më parë "erdhën në jetë" në qytetin mesjetar të Rusokastro

Më shumë se 50 vizatime grafiti nga 700 vjet më parë dolën në dritë gjatë një studimi të kalasë së qytetit mesjetar Rusokastro. Ato janë të pikturuara mbi muret e rezervuarit, disa prej tyre arrijnë një gjatësi prej 30 centimetrave dhe lartësi 25..

06.11.21 11:15 |
Zahari Kamenov

Një shëtitje fotografike në studion e Zahari Kamenovit

Në studion e Zahari Kamenovit   gjithmonë ka një ngjyrim të veçantë dhe është shumë interesante. Piktori ka prezantime të shumta jashtë shtetit - në Meksikë, Kore, Gjermani, Zvicër, Francë, Holandë, Turqi, Çeki, Japoni. E vizitojmë në një moment të..

11.10.21 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна