Eмисия новини
от 12.00 часа

Vanja Jordanova pikturon botë të ndryshme

Vanja Jordanova është e re, e talentuar dhe i pëlqen të pikturojë botë të ndryshme. Një pjesë e vogël e tyre janë përfshirë në përmbledhjen e saj të parë me poezi "Vizatoj ëndrra", e cila u shfaq në vitin 2021. Së fundmi, në tregun bullgar doli dhe..

16.07.23 13:15 |

Poezia serbe prezantohet në festivalin “Përqafimi sllav”

Gjuha serbe është fokusi i muajit maj në Festivalin e XVII Ndërkombëtar të Poezisë “Përqafimi Sllav” nga 15 deri më 18 maj. Në vitin 2023, festivali zhvillohet në një format udhëtimi me rotacion. Çdo muaj i kushtohet një gjuhe sllave: në mars ishte..

15.05.23 09:03 |

Në qytetin Berkovica shënojnë 172 vjetorin e lindjes së Patrikut të Letërsisë Bullgare Ivan Vazov

Me një marshim masiv tradicional deri në majën Kom të malit Stara Pllanina shënohet përvjetori i 172 i lindjes së Patrikut të Letërsisë Bullgare Ivan Vazov – 9 korrik 1850. Veprimtaria organizohet vitin e gjashtë me radhë nga bashkia e qytetit Berkovica...

16.07.22 15:56 |

Shkrimtarja Zdravka Evtimova mori një çmim prestigjioz rumun

Zdravka Evtimova është fituese e çmimit për prozë të Akademisë Ndërkombëtare “Mihaj Eminesku” 2022, njoftaun nga P.E.N. qendra e Bullgarisë. Çmimi i jepet shkrimtares bullgare “për përdorimin krijues të gjuhës në prozën e saj dhe..

24.06.22 11:09 |

Më puth dje

“Më puth dje”, një nga këngët më të reja në repertorin e Georgi Hristov, bashkon disa krijues jashtëzakonisht të talentuar bullgarë. Producent dhe frymëzues është Igor Markovski, i cili vitet e fundit realizoi filma të mrekullueshëm të shkurtër muzikor,..

20.06.22 10:46 |
Alepo, Siria

Një ekspozitë në qytetin Kërxhali tërheq vëmendjen për pasojat e luftës në Siri

Në kuadër të nismës “Qyteti Multikulturor 2022”, në Kërxhali prezantohet ekspozita “Syri i hapur i dhimbjes”, kushtuar luftës në Siri. Ajo u hap në Galerinë e Arteve “Krëg” dhe është vepër e avokates Esen Ustrenska, e cila vizitoi Sirinë këtë muaj,..

27.05.22 17:51 |
Biljana Angellova

Biljana Angellova: Në këto kohë të errëta duhet të veprojmë në një nivel më të thellë, më të ndritshëm dhe më të virtytshëm

Vitet e fundit gjithnjë e më shpesh e lidhim emrin e Biljana Çokoeva-Angellovës me videot origjinale të xhiruara për këngët e saj të bukura. Interpretuesit që i prezantojnë janë ndër këngëtarët më të njohur dhe më të dashur - Margarita Hranova,..

03.04.22 11:29 |

Filmi bullgar "Në zemër të makinës" – një histori për çmimin e njerëzillëkut

Gushti i vitit 1978, Uzina “Kremikovci”. Nxehtësi, metal, pluhur dhe aromë e vajit të makinës.Nis një tjetër ditë pune për një brigadë të burgosurish me dënime të rënda.Për ta ajo do të jetë fatale. Sesi vazhdon historia tregon filmi më i ri..

18.03.22 07:15 |

Për të gjashtin vit radhazi në Sofje zhvillohet nisma "Poezia në metro"

A ka vend për poezinë në jetën tonë të përditshme, plot frika dhe kufizime? Duket edicioni i gjashtë i nismës “Poezia në metro” i jep një përgjigje të qartë kësaj pyetjeje. Nga data 8 nëntor deri më 20 dhjetor, Instituti i Kulturës i Polonisë..

08.11.21 12:43 |
Zhiva Kjullxhieva

“O moj botë, të përqafoj me këngë” – film për poeteshën Zhiva Kjullxhieva dhe vitet e arta të muzikës pop bullgare

Këngët me vjershat e saj janë të njohura edhe më sot, edhe nga më të rinjtë, sepse prekin telat më të ndjeshme të shpirtit njerëzor. Zhiva Kjullxhieva është autore e më se 1500 teksteve bullgare për këngë. Ajo punonte me emrat më të njohura..

07.11.21 12:25 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна