Eмисия новини
от 17.00 часа
Hristo Terzijski

1300 policë me teste pozitive për Covid-19, prej tyre 132 trajtohen në spital

Gjykatat në vend lëshuan një total prej mbi 650 dënimesh për shkelje të karantinës dhe për deklarata të plotësuara gabimisht në daljen nga vendbanimet gjatë bllokimit të pranverës, kur kishte pika kontrolli në hyrjet dhe daljet e qyteteve të mëdha..

22.12.20 16:04 |

Protestë dhe konraprotestë në qendër të Sofjes

Policë dhe zjarrfikës nga mbarë vendi dolën për një protestë të dytë kombëtare në qendër të Sofjes, që të kërkojnë rritje të pagave të tyre, transmetoi reporteri i BNR-së Nikollaj Hristov. Nëpunësit e rendit publik nuk janë kënaqur për rritjen..

29.11.20 14:19 |

Protestë kombëtare e policëve për paga më të larta

Më 8 nëntor do të zhvillohet protestë kombëtare para Ministrisë së Punëve të Brendshme, pasi Federata Sindikale e nëpunësve nuk u mor vesh me administratën për rritje të pagave, transmetoi BTA. Organizatat profesionale të policëve insistojnë..

02.11.20 17:28 |

Policët përgatiten për një protestë kombëtare

Nëpunësit e rendit publik protestuan sot para godinës së drejtorisë së MPB-së në Bllagoevgrad. Kështu ata shprehën solidaritetin e tyre ndaj kolegëve të tyre nga qytetet e ndryshme të vendit, të cilët ngulin këmbë për rritje të pagave. Motivet për..

29.10.20 15:20 |

Vazhdojnë protestat me kërkesë për dorëheqjen e pushtetit

Para Selisë së Gjykatës në Sofje u zhvillua një protestë me kërkesë për dorëheqjen e kryeprokurorit, e cila do të vazhdojë më 22 tetor para Këshillit të Lartë Gjyqësor i cili do të diskutojë a ka arsye për çlirimin para afatit të akuzuesit numër..

21.10.20 19:36 |
Christian Wiegand

Komisioni Evropian po ndjek nga afër situatën në Bullgari

“Komisioni është i qartë për protestat në Bullgari dhe po vazhdon ta ndjekë nga afër situatën. Gjithmonë kemi deklaruar se demonstratat paqësore janë e drejta kryesore e çdo një vendi demokratik dhe ne i përkrahim .” Këtë e deklaroi zëdhënësi i..

03.09.20 15:07 |
Heqja e barrikadave në Orllov Most

Protestat në Sofje po vazhdojnë edhe pas “Kryengritjes së Madhe Popullore”

“Kryengritja e Madhe Popullore” e shpallur nga protesta antiqeveritare mbaroi me heqjen e kampit të çadrave dhe të bllokadave të protestuesve në udhëkryqet kryesore në Sofje. Ditën e 57 të pakënaqësisë organizatorët përsëri thirrën në..

03.09.20 10:12 |

Grindje para dhe pas Konferencës Kombëtare të partisë GERB

Përplasje fizike kishte midis burrave me maska dhe protestuesve kundër qeverisë para dhe pas Konferencës Kombëtare të Partisë GERB në Sofje. Një pjesë prej të rinjve që sulmuan demonstruesit përdorën agresion edhe kundër gazetarëve, ndër të cilët ishte..

05.08.20 14:52 |

Mbrëmjen e 19-të të protestave

Mbrëmjen e 19 në qendrën e kryeqytetit u mblodhën protestues me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë, kryeprokurorit Ivan Geshev dhe drejtorit të Televizionit Kombëtar Bullgar Emill Koshllukov. Protestuesit e caktuan masat e reja sociale të qeverisë..

28.07.20 08:54 |

Prokuroria kërkoi arrest të përhershëm për provokuesit e protestave

Prokuroria Rajonale e Sofjes do të kërkojë arrest të përhershëm të katër burrave të cilët hodhën shishe prej qelqi kundër nëpunësve të Ministrisë së Punëve të Brendshme në protestën antiqeveritare më 14 korrik. Nga Drejtoria e Kryeqytetit e Punëve..

17.07.20 14:01 |
Всички новини: днес | вчера