Eмисия новини
от 18.00 часа

6 maj – Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare

Në ditën festive për Ushtrinë Bullgare 6 maj në bazën ajrore “Graf Ignatievo” u zhvilluan fluturime atraktive. U treguan luftimet ajrore dhe mbështetja e forcave tokësore me avionë MiG-29 dhe Su-25. Morën pjesë edhe avionët holandez F-35...

06.05.22 13:32 |

Filluan stërvitje ushtarake 6-mujore bullgaro-amerikane në Novo Sello

Në poligonin Novo Sello ka nisur një stërvitje e përbashkët bullgaro-amerikane, e cila do të zgjasë deri më 30 qershor 2022, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Në përgatitje do të marrin pjesë forca nga Ministria e Mbrojtjes, strukturat në varësi të..

18.01.22 19:36 |
Georgi Panajotov

Do të lexojnë të dhënat e “kutisë së zezë” të aeroplanit të rënë MiG-29 në Rusi

Të dhënat e “kutisë së zezë” të aeroplanit të rrëzuar MiG-29 do të shkarkohen në një laborator rus të Korporatës “MiG”, njoftoi Ministri i përkohshëm i Mbrojtjes Georgi Panajotov. Kutia, së bashku me përfaqësues të Prokurorisë Ushtarake,..

01.07.21 10:31 |

Bullgaria do të jetë organizatore e një sërë stërvitjesh shumëkombëshe të forcave të armatosura

Bullgaria po përgatitet për të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë DefenderEurope 21 dhe SteadfastDefender – 21. Ato do të zhvillohen në periudhën maj-qershor nën udhëheqjen e Komandës së Trupave të Këmbësorisë së ShBA-së për..

21.03.21 09:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера