Eмисия новини
от 08.00 часа

A është i mundshëm koalicioni “të gjithë kundër të parit” në parlament?

Sot Presidenti Rumen Radev i dorëzon mandat forcës së parë politike në parlament – koalicionit GERB – SDS për të formuar qeverinë. Nga konsultimet e zhvilluara dje te kreu i shtetit u bë e qartë se megjithë fitoren elektorale, partia GERB do të..

20.04.21 13:57 |
Filli Ladgman

Bullgarët jashtë shtetit votuan për restartimin e sistemit

Radio Bullgaria anketoi bullgarë me banim nga jashtë me pyetjen se çfarë Bullgaria presin pas zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën më 4 prill.  Filli Ladgman që prej vitesh jeton në Melburn të Australisë. Ajo është gazetare dhe drejtuese e programit..

05.04.21 15:29 |

Kryeministri po propozon një qeveri eksperte

Kryeministri Bojko Borisov bëri thirrje për konsolidim dhe stabilitet në komentin e tij të parë mbi votimin parlamentar. Në një deklaratë në Facebook, Borisov kërkoi krijimin e një qeverie eksperte për të menaxhuar daljen e vendit nga pandemia deri..

05.04.21 07:59 |

Në fushatën paraelektorale mungojnë tema të rëndësishme

Analistët e përshkruajnë fushatën paraelektorale në Bullgari si të ngadaltë dhe të mërzitshme. "Fushata po zhvillohet sikurse nuk ka pasur asnjë protestë, sikurse nuk ka probleme në vend," tha politologu Ivo Inxhov në një intervistë për BNR. Sipas tij,..

02.04.21 07:10 |

Gjuha e urrejtjes synon njësoj mesazhet mjekësore dhe ato politike

Ditë të numëruara na ndajnë nga zgjedhjet për një parlament të ri, të cilat që të gjithë i përcaktojnë si më të rëndësishme për rrugën, në të cilën  do të ecë vendi ynë gjatë 4 vjetëve të ardhshme. E veçanta tani është se ndaj detyrës me shumë të..

01.04.21 10:12 |

U miratua një strategji kombëtare e migracionit

Qeveria miratoi një Strategji Kombëtare për Migracionin për periudhën 2021-2025. Strategjia ndjek angazhimet e Bullgarisë që vijnë nga anëtarësimi i saj në BE, duke përfshirë në fushën e vizave, njoftoi BTA. Objektivat strategjikë përfshijnë:..

24.03.21 16:57 |
Rajko Nikollov dhe Papa Gjon Pali II

Dojeni i diplomacisë Bullgare Rajko Nikollov u nda nga jeta

Dojeni i diplomacisë bullgare Rajko Nikollov vdiq sot në moshën 96 vjeç, njoftoi Ministria Bullgare e Punëve të Jashtme. Nikollovi ishte ambasador shumëvjeçar i Bullgarisë në OKB në Gjenevë, në ish Jugosllavi dhe Itali. Ai ishte ndër ata që..

22.03.21 12:26 |
Aleksandër Kollarov

Të rinjtë presin ide konkrete nga politikanët për 4 vitet e ardhshme

“Një popull i cili nuk e njeh historinë e tij është i dënuar ta përsëris atë.” Sigurisht shumë prej nesh i dëgjojnë këto fjalë si një klishe, por kur duhet të zgjedhim se kujt t’i besojmë zhvillimin e vendit tonë në 4 vitet e ardhshme, kthimi ynë..

16.03.21 15:18 |

Romët insistojnë në një politikë efektive ndaj grupit etnik

Konferenca e Përhershme e Romëve po përgatit një manifest parazgjedhor, i cili do t’u bëjë thirrje kandidatëve të angazhohen me masa dhe politika efektive për romët, tha për BNR avokatja Miglena Mihajllova nga organizata. “Komuniteti rom ka një..

09.03.21 12:19 |

Shoqëria pret mesazhe të qarta nga politikanët

Pothuajse dy herë më shumë do të jenë partitë politike të cilat do të rivalizojnë për votat e bullgarëve gjatë zgjedhjeve parlamentare më 4 prill. Kjo u bë e qartë pas përfundimit të fushatës së regjistrimit në Komisionit Qendror Zgjedhor. Dhe..

22.02.21 12:37 |
Всички новини: днес | вчера