Eмисия новини
от 13.00 часа
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Po kërkohet një qëndrim i ri ndaj dialogut midis Sofjes dhe Shkupit

Liderët e partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov dhe Asen Vasilev, fitues në zgjedhjet parlamentare, janë të gatshëm të ndryshojnë qëndrimin bullgar në negociatat me Maqedoninë e Veriut. Në një intervistë për Agjencinë Maqedonase të..

16.11.21 10:29 |
Rumen Radev

Presidenti pret që shërbimet të hapin të gjitha “kutitë e Pandorës”

Pres që shërbimet bullgare dhe agjencitë e zbatimit të ligjit të punojnë në mënyrë që “kutitë e Pandorës” të mos mbeten të pazbuluara në Bullgari, tha Rumen Radev me rastin e të dhënave të publikuara nga hetimi gazetaresk ndërkombëtar. Në qytetin..

07.10.21 13:12 |

Politikanët bullgarë në dosjet “Pandora” bëhen të qarta brenda pak ditësh

Dy ish-politikanë nga Bullgaria janë pjesë e të ashtuquajturës Dosjet “Pandora” - zbulime për sekretet financiare të politikanëve, biznesmenëve dhe të tjerëve në të gjithë botën, të cilët fshehën shuma të mëdha në llogaritë ofshore. Emrat e ish..

04.10.21 19:05 |
Bojko Borisov

GERB do të votojë kundër qeverisë së ITN

Këshilli Kombëtar i GERB vendosi që deputetët e tyre të qëndrojnë në sallën plenare dhe të votojnë kundër qeverisë së propozuar nga partia “Ka një popull të tillë” – ITN. Këtë e deklaroi në një konferencë për shtypin udhëheqësi i GERB Bojko..

03.08.21 13:38 |

Tabloja politike pas votës së parakohshme parlamentare

Rruga për ndryshimin në qeverisjen e Bullgarisë është e hapur – kështu gazetari Ivan Garellov komentoi rezultatet e votës, në të cilat diferenca midis forcës së parë dhe të dytë parlamentare është jashtëzakonisht e vogël – nën 1 për qind...

12.07.21 13:44 |
Sijka Mileva

Nuk ka asnjë përgjim të paligjshëm të politikanëve

Asnjë përgjim i paligjshëm i politikanëve nuk është zbuluar. Byroja Kombëtare për Kontrollin e Mjeteve Speciale të Inteligjencës u kontaktua për të thënë nëse kishte shkelje të ligjit kundër personave të përmendur në media, njoftoi zëdhënësja e..

04.06.21 14:33 |

Emigranti Milen Rajçev: Bullgarët jashtë shtetit nuk dallohen nga bullgarët tek ne

Komuniteti bullgar në Boston kohët e fundit ka një shtëpi të vet të re. Paratë për blerjen e godinës bashkatdhetarët tanë i kanë mbledhur përmes dhurimeve, që të mund të kenë një vend ku të qëndrojnë në të njëjtin vend, të bashkuar nga interesat e veta..

16.05.21 11:35 |

A është i mundshëm koalicioni “të gjithë kundër të parit” në parlament?

Sot Presidenti Rumen Radev i dorëzon mandat forcës së parë politike në parlament – koalicionit GERB – SDS për të formuar qeverinë. Nga konsultimet e zhvilluara dje te kreu i shtetit u bë e qartë se megjithë fitoren elektorale, partia GERB do të..

20.04.21 13:57 |
Filli Ladgman

Bullgarët jashtë shtetit votuan për restartimin e sistemit

Radio Bullgaria anketoi bullgarë me banim nga jashtë me pyetjen se çfarë Bullgaria presin pas zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën më 4 prill.  Filli Ladgman që prej vitesh jeton në Melburn të Australisë. Ajo është gazetare dhe drejtuese e programit..

05.04.21 15:29 |
Maria Zaharova

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Ruse me një ton të prerë ndaj Bullgarisë

“Qytetarët bullgarë nuk përfitojnë nga përkeqësimi i marrëdhënieve me Rusinë”, tha para BNR Maria Zaharova, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme Ruse. Sipas saj, disa nga politikanët tanë përdorin temën e spiunazhit për të shtyrë rendin e tyre të..

26.03.21 16:13 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР