Eмисия новини
от 07.00 часа

Ministria e Jashtme shprehu habi për pozitën e senatorëve amerikanë

Ministria e Jashtme e Bullgarisë shprehu habi për pozicionin personal të senatorëve të SHBA Bob Menendez dhe Jim Rich, sipas të cilëve korrupsioni dhe gjendja e lirisë së mediave në Bullgari kërcënojnë marrëdhëniet bullgaro-amerikane...

05.03.21 20:04 |

Parlamenti përkrahu pozitën bullgare për Maqedoninë e Veriut

Partia GERB, Partia Socialiste Bullgare për Bullgarinë, Patriotët e Bashkuar dhe Volja përkrahën pozitën e qeverisë në negociatat për aderimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut me BE-në, transmetoi BTA. Lëvizja për të Drejta dhe Liri nuk..

18.11.20 17:57 |

Si fjala e lirë mbeti një ëndërr e parealizuar për demokracinë bullgare

Në Bullgari data 10 nëntor 1989 konsiderohet si fillimi  i tranzicionit nga socializmi drejt demokracisë. Pasojnë 3 dekada të një rregullimi të ngadaltë të shoqërisë bullgare. Gëzimi fillestar dhe shpresa për një jetë më të mirë pak nga pak i lënë..

12.11.20 06:10 |

Partia Socialiste Bullgare është kundër hapjes së negociatave për anëtarësim evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut

“Nuk ka kusht sesi Bullgaria të pranojë të hapen negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE.” Kjo theksohet në pozitën e Zyrës Ekzekutive të Partisë Socialiste Bullgare, njoftojnë nga qendra e shtypit të partisë në opozitë. Sipas..

07.11.20 14:27 |
Всички новини: днес | вчера