Eмисия новини
от 15.00 часа

Prezantimi i prodhuesve bullgarë në ekspozitat ndërkombëtare është një mundësi e mirë për tregun tonë

Shumë nga prodhuesit bujqësorë nuk kanë mundësi të ndajnë burimet e nevojshme për promovimin e produkteve të tyre, prandaj është e nevojshme që shteti të mbështesë pjesëmarrjen e tyre në ekspozita ndërkombëtare.Në një takim pune me bio-prodhuesit..

24.11.22 15:06 |

Sofja po punon në mënyrë aktive për të pritur konferencën e ardhshme për klimën

Bullgaria aplikoi për të pritur Konferencën e 29-të të OKB-së për Klimën në vitin 2024. Presidenti Rumen Radev prezantoi kandidaturën e vendit gjatë pjesëmarrjes së tij në Samitin e Klimës në Sharm el-Shejh. “Bullgaria ka kushte të shkëlqyera për..

09.11.22 10:02 |

Bulgaria mund të jetë liderë në prodhimin e hidrogjenit të gjelbër

Kalimi drejt neutralitetit klimatik duhet të jetë i menduar mirë, i qetë, i drejtë nga pikëpamja sociale dhe ekonomike, në mënyrë që të rrisë mirëqenien e njerëzve, jo ta zvogëlojë atë. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Egjipt,..

07.11.22 17:41 |

Një fabrikë e re për biçikleta elektrike do të ndërtohet pranë Plovdivit

50 milionë leva (25.5 milionë euro) do të investohen nga një kompani për prodhimin e biçikletave elektrike bullgare në një fabrikë të re pranë Plovdivit. Këtë e bëri të ditur ministri i inovacionit dhe rritjes Aleksandër Pulev.Fabrika e re e..

25.10.22 18:49 |

Indeksi i çmimeve të prodhimit u rrit me 8.7 për qind për muajin

Indeksi i përgjithshëm i çmimeve të prodhimit u rrit me 8.7 për qind në gusht 2022 krahasuar me muajin e mëparshëm, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Një rritje e konsiderueshme u regjistrua në prodhimin dhe shpërndarjen e..

30.09.22 19:02 |

Rritje rekord e çmimeve të prodhimit në korrik

Indeksi i përgjithshëm i çmimeve të prodhimit u rrit në korrik me 42.5 për qind krahasuar me të njëjtin muaj të një viti më parë, ndërsa krahasuar me qershorin me 3.8 për qind, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Çmimet..

30.08.22 13:57 |

Importi nga Greqia po vret biznesin bullgar

Prodhuesit e pjeshkave nga rajoni i qytetit Sliven të Bullgarisë Juglindore kërcënuan me protesta efektive për shkak të çmimeve të ulëta të blerjes. Sipas tyre, importi nga Greqia po vrеt biznesin vendas, ndaj duan që shteti të vendosë që prodhimi..

10.08.22 15:41 |

Një prodhues i fenerëve po zgjeron bazën e tij në Plovdiv

Një kompani turke, prodhuese e fenerëve për disa prej markave më të famshme të makinave në botë, investoi 10 milionë euro në fabrikën e saj të re, të dytë në qytetin Plovdiv. 4 milionë nga shuma janë të ndarë për blerjen e makinerive në të. Zona e re..

30.07.22 07:35 |

Në një vit, çmimet e prodhimit u rritën me më shumë se 41 për qind

Indeksi i përgjithshëm i çmimeve të prodhimit në Bullgari u rrit në qershor me 41.4 për qind krahasuar me të njëjtin muaj të vitit 2021. Në maj, treguesi ishte 38.2 për qind, sipas Institutit Kombëtar të Statistikave. Në një muaj, çmimet e..

29.07.22 12:13 |

Një rendiment i mirë i grurit na jep qetësi për bukën, por problemet në sektor mbeten

Fushata e mbledhjes së rendimentit të grurit në vendin tonë është në lulëzim dhe bashkë me të janë rihapur edhe pikëpyetjet për çmimin e drithit dhe importet e dumpingut. Që prej 20 vjetëve e këtej Bullgaria po i shton rendimentet e veta të..

22.07.22 07:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера