Eмисия новини
от 09.00 часа
Georgi Angellov

Çmimi i grurit do të vazhdojë të bjerë

“Problemi i fermerëve nuk ka të bëjë me importin nga Ukraina, i cili është minimal - 0.3% e prodhimit bullgar. Këtë e mendon Georgi Angellov, ekonomist në Institutin “Shoqëria e Hapur”. “Nëse ndalet importi i drithit ukrainas, do të shihet se kjo nuk..

19.04.23 16:18 |
Kryetari i Dhomës Agrare Bullgare Kostadin Kostadinov

Fermerët bullgarë janë gati për një protestë para Komisionit Evropian në Bruksel

Prodhuesit bullgarë të drithërave janë gati të protestojnë në Bruksel nëse BE-ja nuk merr masa për fluksin e grurit dhe lulediellit nga Ukraina. Kryetari i Dhomës Agrare Bullgare Kostadin Kostadinov tha për BNT se zgjidhja e vetme është ndalimi i..

18.04.23 11:21 |

Në Bullgari u importuan 642 mijë tonë drithë ukrainase

Afro 642 mijë tonë drithë u importua nga Ukraina në Bullgari që nga fillimi i nismës për eksportin e drithërave përmes Detit të Zi nga fundi i korrikut 2022 deri në fund të marsit 2023. Këtë e tregojnë të dhënat e Agjencisë “Dogana”, të paraqitura para..

11.04.23 20:03 |

Prodhuesit e grurit sërish protestojnë kundër importit të drithit ukrainas

Për të tretën ditë radhazi, prodhuesit e drithërave protestuan kundër importit të drithit të lirë ukrainas. Disa prej tyre bllokuan pikën kufitare pranë fshatit Kardam, duke hedhur një rimorkio plot me luledielli në rrugën drejt kufirit me..

31.03.23 13:45 |

Protesta bujqësore bllokon kufirin me Rumaninë

Prodhuesit e drithërave bllokuan për 2 orë me qindra makineri bujqësore qarkullimin drejt pikës kufitare “Ura e Danubit” pranë qytetit Ruse dhe rrugën drejt Rumanisë pranë Kardamit. Protestuesit mbyllën edhe portin e qytetit Silistra. Bllokadës në..

29.03.23 12:43 |

Fermerët do të marrin ndihmë për shkak të luftës në Ukrainë

Deri në fund të vitit, fermerët bullgarë do të marrin 213 milionë leva (108.90 milionë euro) ndihmë për shkak të luftës në Ukrainë. Kjo u vendos nga Fondi Shtetëror “Bujqësia”. Ndihma shtetërore, e miratuar nga Komisioni Evropian më 24 mars, mbështet..

27.03.23 19:39 |

BE do të kompensojë prodhuesit bullgarë të drithërave me 16 milionë euro

Përpara korrjes, Bullgaria do të marrë 16 milionë euro nga Komisioni Evropian për të kompensuar prodhuesit e drithërave për prodhimin e tyre të ndenjur pas dumpingut të grurit ukrainas. Këtë e deklaroi ministri i bujqësisë Javor Geçev para..

21.03.23 15:01 |
Javor Geçev

Bullgaria i bëri thirrje Komisionit Evropian të aktivizojë rezervën e krizës për bujqësinë

Ministri i bujqësisë, Javor Geçev, i bëri thirrje Komisionit Evropian që të përshpejtojë procedurën për aktivizimin e rezervës bujqësore në mënyrë që të ndihmohen vendet më të prekura, të cilat ndodhen afër kufirit me Ukrainën. Apeli u bë në një..

15.03.23 15:09 |

Nis një fushatë për inspektime në objektet tregtare në vend

Në lidhje me Ditën Botërore të Konsumatorit, 15 Marsit, për të 14-in vit radhazi, inspektorët e Drejtorisë Kryesore “Mbikëqyrja e Tregut” pranë Agjencisë Shtetërore të Mbikëqyrjes Metrologjike dhe Teknike po nisin inspektimet në objektet tregtare në..

15.03.23 06:10 |

Veza si simbol i inflacionit të lartë

Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave, 30 për qind e shitësve në Bullgari janë të bindur se çmimet në vendin tonë do të vazhdojnë të rriten edhe në tre muajt e ardhshëm, edhe pse mallrat si vezët, perimet dhe bulmetrat arritën..

14.03.23 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна