Eмисия новини
от часа

Trendi: Fituesi i zgjedhjeve mbetet enigmë

Një ditë para zgjedhjeve parlamentare nuk dihet se kush do të jetë fituesi, sipas një sondazhi të agjencisë Trend. 0.3% është diferenca mes GERB-SDS dhe "Po e vazhdojmë ndryshimin-Bullgaria Demokratike" dhe ata mbledhin përkatësisht 26.4% dhe 26.1%...

31.03.23 10:54 |

57.7% e votuesve nuk presin që parlamenti i ri të emërojë një qeveri

6 formacione do të hynin në parlamentin e ri, sipas një sondazhi përfaqësues kombëtar të agjencisë “Sova Harris”. GERB-SDS ka 25.9% mbështetje në mesin e të anketuarve. “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” ka 24,6%, Lëvizja për të..

27.03.23 12:26 |

Një për qind ndan forcat e para dhe të dyta politike

Pesë apo gjashtë forca politike do të hyjnë në parlamentin e ardhshëm, parashikon Qendra për Analizë dhe Marketing. Sipas sondazhit, koalicioni "Po e vazhdojmë ndryshimin-Bullgaria Demokratike" merr miratimin më të madh me 25.7%, i dyti është..

23.03.23 15:31 |

Mungesa e perspektivës politike shënoi vitin 2022 në Bullgari

Ngjarja që shënoi vitin 2022 përsa i përket politikës së jashtme është lufta në territorin e Ukrainës. Operacioni ushtarak i nisur nga Rusia më 24 shkurt, shkaktoi një akt të paprecedentë solidariteti ndaj popullit ukrainas nga pothuajse të gjitha..

30.12.22 07:15 |

Na pret një sezon dimëror "i nxehtë", i kombinuar me inflacion të pandërprerë

Aktualisht rezervimet për vendpushimet tona dimërore po shkojnë shumë mirë dhe ndihet optimizëm në degën turistike. Bullgaria po përgatitet të mirëpresë afro 1.2 milionë të huaj deri në fund të marsit 2023, parashikon Instituti për Analiza dhe..

15.12.22 07:15 |

A do të ketë Bullgaria qeveri pas zgjedhjeve të radhës këtë vit?

Seanca e parë e përbërjes së re të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor do të mbahet më 3 dhjetor, njoftoi shërbimi për shtyp i Kreut të Shtetit. Ndërkohë përfundoi raundi i parë i bisedimeve për formimin e qeverisë së koalicionit me mandat..

30.11.21 07:15 |

Alpha Research: Fitore për GERB dhe Rumen Radev në zgjedhjet e ardhshme

Një muaj para zgjedhjeve presidenciale, Presidenti i tanishëm Rumen Radev është në krye të garës me 42.6%, i ndjekur nga Prof. Anastas Gerxhikov, i mbështetur nga GERB me 28.1% dhe Llozan Panov me 8.2%, i cili përkrahet nga Bullgaria Demokratike...

12.10.21 15:58 |

Përfundon fushata parazgjedhore – çfarë të presim?

Po përfundon një fushate e dobët paraelektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Arsyet për këtë janë si karakteri i parakohshëm i zgjedhjeve në sezonin e pushimeve, ashtu dhe paratë e shumta të harxhuara nga partitë në fushatën e..

09.07.21 07:15 |
Rumen Draganov

Që prej vitesh turistët ukrainas në Bullgari janë më shumë se ata rus

Në vitet e fundit kemi më shumë turistë ukrainas sesa rusë. Në vitin 2020 kemi pasur 50 000 turistë nga Rusia dhe 200 000 nga Ukraina, vuri në dukje doc. Rumen Draganov para bTV në lidhje me fluturimet e anuluara nga Rusia në maj . Për mendimin e..

10.05.21 11:02 |

A është i mundur konsensus parlamentar për formimin e qeverisë së re?

Legjislatura e 45 e Kuvendit Popullor filloi punë zyrtarisht . Në Parlamentin e ri ka dy parti krejtësisht të reja dhe 117 persona të rinj nga gjithsej 240 deputetë. Megjithatë, një nga votimet e para mblodhi një shumicë të konsiderueshme. Me..

16.04.21 12:45 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна