Eмисия новини
от 16.00 часа

Prokuroria premtoi hetim të shpejtë të aksidentit të rëndë në Autostradën “Struma”

Në takimin me Ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, përfaqësuesit e prokurorisë morën përsipër angazhimin që të punojnë sa më shpejt në hetimin e aksidentit të rëndë rrugor në Autostradën “Struma” , ku humbën..

24.11.21 19:42 |
Bojko Rashkov

Dita e zgjedhjeve po mbahet me masa të shtuara sigurie

Deri në orën 11:00 nuk ka sinjale për shkelje të rënda të procesit zgjedhor, njoftoi Ministri i Brendshëm Bojko Rashkov. Disa mijëra policë janë të përfshirë në ruajtjen e seksioneve dhe do të monitorojnë rendin në të gjithë vendin. Edhe..

14.11.21 12:35 |
Kirill Petkov

Prokuroria po heton çështjen e shtetësisë së dyfishtë të Kirill Petkov

Bazuar në një sinjal dhe një publikim në media, Prokuroria e Specializuar po kontrollon nëse një krim është kryer nga ish-ministri në detyrë i ekonomisë Kirill Petkov. Dosja mbi sinjalin për shtetësinë e dyfishtë të ministrit gjatë emërimit të tij..

13.10.21 13:15 |

Burri që kërcënoi se do të vriste kryetarin e parlamentit mbetet në paraburgim

Gjykata e qytetit të Sofjes vendosi në paraburgim Ljubomir Jakov, i cili kërcënoi se do të vriste Kryetaren e parlamentit Iva Miteva. Sot në mëngjes, personi i liruar me arrest shtëpie nuk u paraqit në seancën gjyqësore me qëllim për të rishqyrtuar..

09.09.21 17:25 |

Arrest në shtëpi për njeriun që kërcënoi se do të vriste Kryetaren e Kuvendit Popullor Iva Miteva

Ljubomir Jakov, i cili kërcënoi të vriste Kryetaren e Kuvendit Popullor Iva Miteva, do të qëndrojë në arrest shtëpie me gjyshen e tij, vendosi Gjykata Rajonale e Sofjes. Avokati i tij tha se në këtë fazë i pandehuri nuk kishte dhënë një shpjegim për..

06.09.21 17:27 |
Prof. Ekaterina Mihajllova

Krizë kushtetuese nëse deputetët nuk votojnë datën e zgjedhjeve presidenciale

Profesoresha e drejtësisë kushtetues dhe ish deputetja Prof. Ekaterina Mihajllova parashikoi para BNT një krizë kushtetuese nëse deputetët nuk votojnë shpejt datën e zgjedhjeve presidenciale. Sipas saj, logjika e Kushtetutës është e tillë që zgjedhjet..

24.08.21 12:25 |

Prokuroria nisi një kontrollim të çmimeve rekord të larta të energjisë elektrike

Prokuroria e specializuar po fillon një kontrollim të çmimeve rekord të larta të energjisë elektrike në bursë. Javën e kaluar, organizatat e punëdhënësve i dërguan një letër kryeministrit Stefan Janev duke kërkuar veprime urgjente mbi çmimet e..

17.08.21 18:08 |
Velisllav Minekov

Ministri i Kulturës njoftoi për abuzime

Ministri i përkohshëm i Kulturës Prof. Velisllav Minekov tha në një konferencë shtypi se ai do të sinjalizojë prokuroritë bullgare dhe evropiane për rinovimin e Sheshit Largo në Sofje, ndërtimin e galerisë Kvadrat 500 dhe të kalasë në Jajllata, të..

08.06.21 13:23 |
Sijka Mileva

Nuk ka asnjë përgjim të paligjshëm të politikanëve

Asnjë përgjim i paligjshëm i politikanëve nuk është zbuluar. Byroja Kombëtare për Kontrollin e Mjeteve Speciale të Inteligjencës u kontaktua për të thënë nëse kishte shkelje të ligjit kundër personave të përmendur në media, njoftoi zëdhënësja e..

04.06.21 14:33 |

Shtetet e Bashkuara nuk e kanë informuar prokurorinë për sanksionet kundër oligarkëve

Para shpalljes së sanksioneve kundër oligarkëve Vasill Bozhkov dhe Deljan Peevski , ambasadorja amerikane Hero Mustafa pati takime me ambasadorë të shumtë në Sofje nga vendet aleate, presidentin bullgar, zyrtarë të qeverisë, drejtues të partive..

03.06.21 10:44 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР