Eмисия новини
от 10.00 часа

Mosmarrëveshjet politike po vonojnë vendimin për Maqedoninë e Veriut

Propozimi francez mbi kazusin e Maqedonisë së Veriut pengoi seancën parlamentare të 23 qershorit. Mosmarrëveshja filloi gjatë një këshilli të kryetarëve para takimit. Partia “Vëzrazhdane” akuzoi “Bullgarinë Demokratike” për “tradhti” sepse kreu i..

23.06.22 11:41 |
Hristo Ivanov

Komisioni i jashtëm shtyu takimin për Maqedoninë e Veriut

Komisioni Parlamentar për Punët е Jashtme e shtyu mbledhjen për Maqedoninë e Veriut deri në nxjerrjen e vendimit nga Këshilli i Ministrave. Deputetët duhej të diskutonin për të ashtuquajturën propozim francez për të zgjidhur mosmarrëveshjen midis..

22.06.22 17:22 |

Pritet një vendim për Maqedoninë e Veriut nga Komisioni Parlamentar i Politikës së Jashtme

Ambasadorët e vendeve të BE-së do të takohen në Luksemburg për të diskutuar propozimin e Presidencës franceze për zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe fillimin e bisedimeve për anëtarësim me Tiranën dhe..

20.06.22 10:21 |

Parlamenti ka tashmë propozimin francez për çështjen e Maqedonisë së Veriut

Në Komisionin për Politikë të Jashtme të Kuvendit Popullor u dërgua propozimi francez për vendimin për veton e vendosur nga Bullgaria për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Radioja Kombëtare Bullgare disponon dokumentet..

17.06.22 18:42 |

Demarshi francez në Sofje për Maqedoninë e Veriut

Ambasadorja e Francës në Sofje Florence Robin u takua jozyrtarisht me deputetët e Grupit të Miqësisë me Francën pranë Kuvendit Popullor të Bullgarisë. Pritet që qeverisë bullgare t’i dërgohet zyrtarisht propozimi francez për zgjidhjen e çështjes..

16.06.22 14:01 |

Bullgaria ka mjaft luledielli, por kërkesa dikton çmimin e vajit

Vetëm një muaj e gjysmë më parë, pritshmëria e analistëve kryesorë në bursat botërore të mallrave ishin për një rritje të eksportit të vajit të lulediellit nga vendet e rajonit të Detit të Zi me mbi 2 milionë tonë, që do të arrijë në 13.5..

06.04.22 07:15 |
Godina e Parlamentit bullgar

Propozuan që Presidenti ukrainas të flasë para Parlamentit bullgar

Deputetët e koalicionit bashkëqeverisës, “Bullgaria Demokratike” kanë paraqitur një kërkesë për një dëgjim në Parlamentin bullgar të Presidentit ukrainas Volodimir Zelenski. Qëllimi është që të sqarohen rrethanat e konfliktit ushtarak, rrjedha e..

24.03.22 12:27 |

Bojko Borisov diskutoi për vaksinimin me Charles Michel

Kryeministri Bojko Borisov kishte një video konferencë me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, njoftoi BNT. Shkëmbimi i mendimeve ishte pjesë e një serie bisedimesh midis Mishel dhe udhëheqësve shtetëror dhe qeveritar të vendeve anëtare..

18.03.21 17:21 |

Nuk parashikohen orë e mbrëmjes dhe pika kontrolli në Sofje

Për momentin, nuk është e nevojshme të imponohet një orë mbrëmje në Sofje, tha para BNT drejtori i Inspektoratit Shëndetësor në kryeqytet, Dr. Danço Pençev. Autoritetet shëndetësore po propozojnë të mbyllen qendrat tregtare, mapot, palestrat dhe..

17.03.21 10:34 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера