Eмисия новини
от 10.00 часа
Ekaterina Zaharieva

Ministri i jashtëm bullgar dënoi arrestimet e protestuesve në Rusi

Ministrja e Jashtme Bullgare Ekaterina Zaharieva u shpreh kundër ndalimit të protestuesve paqësorë në Rusi. “Ne dënojmë edhe një herë ndalimin me forcë të mbështetësve të Aleksej Navallni që protestojnë në mënyrë paqësore. Përdorimi i forcës..

01.02.21 09:28 |
Ministrja Saçeva

Sipas Ministres së Punës dhe Politikës Sociale shumica e protestave janë politizuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Denica Saçeva mendon se një pjesë e protestave, të cilat organizohen kohët e fundit, tashmë janë element i fushatës paraelektorale. Saçeva saktësoi se kjo nuk i përket protestës së pronarëve të restoranteve,..

27.01.21 17:05 |

Kryeministri i kupton, por nuk i pranon argumentet e protestuesve

Para ministrave dhe kryetarëve të bashkive Kryeministri Bojko Borisov komentoi protestën e pronarëve të restoranteve kundër masave kufizuese. Kryeministri tha se aktualisht treguesit e përhapjes së koronavirusit në vend janë më të mirët, transmetoi..

27.01.21 16:20 |

A do të mbijetojnë degët që janë të detyruara të kufizojnë aktivitetet e tyre për shkak të Covid-krizës?

Pandemia nga Codid-19 dhe masat e imponuara kundra epidemiologjike, të cilat tanimë një vit janë pjesë nga ditët tona të përditshme, ndikuan në mënyrë jashtëzakonisht negative mbi një sërë sektorësh. Ringjallja e disa prej sektorëve gjatë verës qe për një..

27.01.21 06:15 |

Biznesi mbështes lehtësimin e masave antiepidemike

Biznesi miraton lehtësimin gradual të masave kufizuese për shkak të pandemisë, tha para BTA Cvetan Simeonov, kryetari i Dhomës Bullgare të Tregtisë dhe Industrisë. Bullgarët janë të arsyeshëm dhe nëse shihet që incidenca po rritet, ata do të..

25.01.21 14:48 |

200 ditë protesta antiqeveritare

Kundërshtarët e kabinetit “Borisov” u mblodhën para Këshillit të Ministrave për të shënuar ditën 200 të protestave. Demonstrata u organizua nga nisma “Sistemi na vret” e nënave të fëmijëve me aftësi të kufizuara. Njerëz të rinj po vijnë vazhdimisht..

24.01.21 17:11 |

Pronarët e restoranteve po përgatiten për protesta

Pronarët e lokaleve dhe restoranteve në Bullgari mendojnë protesta pasi në brifingun e rregullt të Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e koronavirusit u shpall se nuk diskutohet lehtësimi i masave deri në fund të janarit. Këtë e tha para BNR..

21.01.21 14:23 |

Protestë e vogël në përkrahje të Donald Trump në Sofje

Disa protestues, të cilët e përkrahin Presidentin amerikan Donald Trump, u grumbulluan para godinës së Ambasadës së SHBA-së në Sofje. Me pllakate “Përkraheni Trump” dhe “Shpëtojeni Amerikën” ata u bashkuan në mënyrë simbolike në demonstratën e..

06.01.21 15:04 |
Ivajllo Iliev

Debitorët fillojnë protesta para institucioneve

Një organizatë e sapokrijuar për mbrojtjen e viktimave të veprimeve të paligjshme të përmbaruesve gjyqësorë privatë do të nisë nesër aksione proteste, të cilat do të vazhdojnë 24 orë para një sërë institucionesh. Kjo u njoftua nga themeluesi i..

03.01.21 15:11 |

Mbrëmja e radhës e protestave antiqeveritare

Në prag të Vitit të Ri më 31 janar protestuesit kundër qeverisë pritet përsëri të mblidhen përpara Këshillit të Ministrave në qendër të Sofjes. Edhe një herë, që nga 9 korriku, të pakënaqurit nga administrata e Borisovit vazhdojnë të kërkojnë..

31.12.20 09:51 |
Всички новини: днес | вчера