Eмисия новини
от 02.00 часа
Sijka Mileva

Prokuroria: Persona të akuzuar, politikanë “të ndershëm” dhe “gazetarë” të lirë – kundër drejtësisë

Afaristët e akuzuar Vasill Bozhkov dhe Cvetan Vasilev, të cilët gjenden jashtë shtetit, janë në kontakt me politikanë “të ndershëm” dhe “gazetarë” të lirë, që ta sabotojnë punën e sistemit të drejtësisë të Bullgarisë. Këtë e shpalli në një briefng..

14.07.20 12:40 |

Ambasada e SHBA-së: Protestat janë shenjë e një shoqërie të gjallë civile

E drejta e mbledhjes paqësore është një vlerë kryesore demokratike Demonstratat dhe protestat janë shenjë e një shoqërie të gjallë civile. Këtë e shënojnë një deklaratë të vet nga Ambasada e SHBA-së në Sofje me rastin e protestave civile, të cilat..

14.07.20 09:56 |

Dita e pestë e protestave kaloi pa incidente

Dita e djeshme e pestë e protestave me kërkesë për dorëheqje të qeverisë dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev mbaroi pa shkelje serioze të rendit publik, si në kryeqytet, ashtu dhe në qytete të tjera të Bullgarisë, bëri të ditur MPB-ja. Nuk ka njerëz..

14.07.20 07:52 |

Dita e pestë e protestave në vend

Dita e pestë e protestave në Sofje filloi me grumbullimin e të pakënaqurve para presidencës. Ata kërkojnë dorëheqjet e kryeprokurorit dhe qeverisë, thirrjen e Kuvendit të Madh Popullor dhe ndryshime kushtetuese. Drejtohen thirrje për grevë të..

13.07.20 19:38 |
Tomisllav Donçev

Nga GERB janë skeptikë ndaj idesë për kabinet ekspres

GERB nuk mendon mbi variantin për krijimin e një qeverie të re në kuadrin e parlamentit të tanishëm, nënvizoi Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev dhe saktësoi se është skeptik ndaj idesë për kabinet ekspres. Sipas fjalëve të tij në një..

13.07.20 13:52 |

Çfarë thotë zëri i protestës dhe a do të dëgjohet?

Protesta,përplasje, pakënaqësi civile, brifingje të jashtëzakonshme dhe fjalime, thirrje për dorëheqje, akuza politike dhe sqarime - e gjithë kjo është një pjesë nga rendi i ditës i bullgarëve tanimë prej disa ditëve. Protestat madje zhvendosën nga vendi..

13.07.20 13:05 |

Protesta në Sofje u zgjerua në protestë kombëtare

Me thirrje “dorëheqje” dhe “mafia” pjesëmarrësit në protestën kundër qeverisë dhe Kryeprokurorit në mbrëmjen e radhës e mbushën sheshin para Këshillit të Ministrave në Sofje. Demonstrime u zhvilluan në qytetet e mëdha – Varna, Plovdiv, Burgas,..

13.07.20 08:09 |

Mijëra protestuan kundër qeverisë, Kryeministri nuk do të japë dorëheqje

Njerëzit, të cilët tri ditë me radhë shprehin pozitën e tyre nën dritaret e qeverisë,  duke kërkuar dorëheqjet e Kryeministrit dhe Kryeprokurorit, do të vazhdojnë protestën dhe sot. Mbrëmë ata u mblodhën për një protestë paqësore deri në mesnatë dhe..

12.07.20 09:24 |

Edhe sonte do të ketë protestë para Këshillit të Ministrave

“Le të mbrojmë demokracinë nga çizmet e pushtetit” është motoja e protestës së radhës në qendrën e Sofjes. Prania e policëve është e përforcuar në sheshin “Nezavisimost” (Pavarësia). Tani për tani grupi që po mblidhet para godinës së Presidencës nuk..

11.07.20 18:48 |
Parku Rosenec

Përplasje me policinë dhe një politikan i arrestuar në plazhin “Rosenec”

Qindra njerëz u mblodhën për të bërë plazh në vijën bregdetare, e cila ndodhet nën regjim të posaçëm të ruajtjes, sepse ndodhet pranë rezidencës luksoze të kryetarit të nderit të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë Ahmed Dogan. Ndërkohë mbi pesë..

11.07.20 15:06 |
Всички новини: днес | вчера