Eмисия новини
от 07.00 часа

Konfederata e Punës “Podkrepa” doli për të protestuar në qendër të Sofjes

Në qendër të Sofjes filloi një protestë kombëtare e Konfederatës së Punës “Podkrepa” me moton “Punonjësit e sëmurë nuk janë kriminalë!” Kërkesat kryesore të protestuesve janë që punëdhënësit e tyre të paguajnë të paktën pesë ditë prej dëmshpërblimeve që..

27.11.19 12:34 |

Protesta kundër zgjedhjes së Valeri Simeonovit për Zv. Kryetar të Parlamentit

Nisma kombëtare e qytetarëve “Sistemi na vret”, e cila bashkon nënat e fëmijëve me çrregullime, organizoi protestë para godinës së Kuvendit Popullor në Sofje. Protestuesit shpallën se të hënën do të organizojnë dhe demonstrim me autommjete. Para..

22.11.19 17:29 |
Bashkimi i Gazetarëve Bullgarë

Gazetarët bullgarë: “Mos e vrisni gazetarinë në Bullgari!”

Më 1 nëntor, përveç Ditën e Iluministëve, shënojmë dhe Ditën e Gazetarisë Bullgare. Me kate rast Bashkimi i gazetarëve Bullgarë organizon në kryeqytet një protestë me moto “Mos e vrisni gazetarinë në Bullgari!”. Protesta zhvillohet para godinës së..

01.11.19 11:54 |

Çiklistë organizojnë “Marshimin për jetë” në kryeqytet

Sonte çiklistë organizojnë protestë para Këshillit të Ministrave nën parullën “Marshim për jetë”. Ata insistojnë për ndryshime ligjore me qëllim garantimin e sigurisë më të madhe të çiklistëve në rrugë. Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Ivo..

29.10.19 15:37 |
Protestat dje kundër zgjedhjes së Ivan Geshevit për kryeprokur të vendit

Protestat në udhëkryqin kryesor “Orllov Most” në Sofje ndaluan, filluan demonstrata të reja proteste para Presidencës

Pas bllokadës së udhëkryqit kryesor në Sofje “Orllov Most”, sot herët në mëngjes lëvizja në rajon u rimëkëmb. Protestuesit ishin grumbulluar në urë në shenjë mospëlqimi ndaj kandidaturës së Ivan Geshevit për kryeprokuror të vendit. Tashmë filluan..

25.10.19 10:25 |

MPJ-ja: Qytetarët të evitojnë udhëtimet deri në Katalonjë deri në fund të javës

Pritet që deri në fund të javës të rritet tensioni dhe kundërshtimet mes protestuesve dhe organeve të rendit publik në krahinën autonome spanjolle Katalonjë dhe në kryeqytetin e saj Barcelonë, ndërsa të premten, më 18 tetor është shpallur grevë e..

17.10.19 12:45 |

Infermierët: Dëshirojmë ndryshimin e modelit të funksionimit të shëndetësisë

Pritet se një pjesë e infermierëve që po protestojnë në çadra para godinës së Ministrisë së Shëndetësisë, do të takohen me Мinistrin e shëndetësisë Kirill Ananiev. Në takim ai do të njihet me kërkesat e tyre për paga më të larta, për kushte më të..

16.10.19 17:12 |

Ka nevojë për reforma në shëndetësi, që të ndalojnë protestat e punonjësve mjekësorë

Më 7 tetor – Dita Botërore për Punë të Denjë, sindikatat e punonjësve mjekësorë në Konfederatën e Sindikatave të Pavarura, bashkë me Asociacionin Bullgar të Profesionistëve për Kujdes Shëndetësor, filluan protestë kombëtare para Këshillit të Ministrave në..

08.10.19 15:36 |

Tregtarët e karburanteve janë gati për protestë

Asociacioni i tregtarëve, prodhuesve, importuesve dhe transportuesve të karburanteve shpallën se janë gati për protestë që nga java e ardhshme në se në Kuvend nuk parashtrohet për diskutim Projektligji për ndryshimin e Ligjit për karburantet (në..

03.10.19 16:48 |

Nëpunësit e BNR-së protestuan kundër dorëheqjes së kërkuar të drejtorit të medias

Nëpunësit e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) protestuan para ndërtesës së medias duke shprehur pakënaqësinë e tyre për shkak të vendimit të Këshillit për Mediat Elektronike për të kërkuar dorëheqjen e drejtorit Svetosllav Kostov. Protestuesit bënë..

30.09.19 11:20 |
Всички новини: днес | вчера