Eмисия новини
от 15.00 часа

Dhjetëra prindër në protestë për shkak të mungesës së vendeve në kopshtet e fëmijëve

Për shkak të mungesës së vendeve në kopshtet e fëmijëve prindërit nga Sofja përsëri dalin për të protestuar para godinës së Këshillit të Ministrave. Kërkesa e tyre kryesore është që fëmijët që nuk janë pranuar në çerdhet, ose kopshtet e fëmijëve,..

14.06.20 17:25 |

Protestë në Burgas me moton “Det pa beton”

Në qytetin bregdetar Burgas këtë mbrëmje qytetarët do të protestojnë kundër një ndërtimi të paligjshëm në krahinën e mbrojtur Alepu në bregdet. Demonstrimi me moto “Det pa beton” do të zhvillohet para Drejtorisë Regjionale për kontroll ndërtimi në..

12.06.20 15:31 |
Gjimnazi Bullgar në Bollgrad

Protestë para Ambasadës së Ukrainës në Sofje

Protestë në mbrojtje të të drejtave të pakicës bullgare në Ukrainë u zhvillua para godinës së Ambasadës së Ukrainës në Sofje. Protestuesit ngulën këmbë që në qytetin ukrainas Bollgrad të hapet një Konsullatë Bullgare dhe të ruhet integriteti i bashkësisë..

06.06.20 17:51 |

Në Sofje protestuan kundër racizmit

Njerëz të rinj u mblodhën në qendrën e Sofjes duke protestuar kundër shfaqjeve të racizmit në vendi dhe në botë. Protesta ishte paqësore ndërsa një nga shkaqet ishte vrasja e një njeriu të zezë nga një polic në ShBA-në. Sipas protestuesve në shoqëri ka..

06.06.20 17:41 |

Në Sofje do të zhvillohet një procesion për nder të George Floyd

Për të shtunën, 6 qershor, në Sofje është thirrur një protestë për nder të George Floyd të vrarë në SHBA. Organizatorët shpallën se procesioni do të mbahet nga ora 16.00 në bulevardin qendror “Vitosha”. Do të jetë një protestë e qetë, përveç kundër..

05.06.20 12:07 |

Rëçenica si shenjë proteste para Këshillit të Ministrave

Afro 300 veta – përfaqësues të shkollave koreografike dhe muzikore nga mbarë vendi, morën pjesë në një protestë në ditën festive – 24 maj, para Këshillit të Ministrave. Ata nënvizuan se protesta e tyre nuk është politike, por duan të hapen..

24.05.20 13:43 |
Maja Manollova

Protestë në Sofje kundër qeverisjes së vendit

Mbështetësit e Platformës së qytetarëve “Izpravi se.BG” (Çohu.BG) nga 20 qytete bullgare u mblodhën para ndërtesës së Këshillit të Ministrave në qendrën e Sofjes, ku është organizuar një protestë. Ish-Avokatja e Popullit dhe kryetarja e lëvizjes..

23.05.20 13:27 |
Godina e Parlamentit në Sofje

Dhjetëra qytetarë u grumbulluan para godinës së Parlamentit

Edhe këtë mbrëmje qindra qytetarë u grumbulluan para godinës së Parlamentit që të protestojnë kundër qeverisjes së kabinetit “Borisov”. Ata janë organizuar nga partia “Vëzrazhdane” (“Rilindje”) dhe ngulin këmbë për dorëheqjen e qeverisë. Prania e..

18.05.20 18:53 |

Në lagjen me popullsi rome “Filipovci” protestuan kundër masave kundërepidemike

Disa qindra veta u grumbulluan sot në një prej postblloqeve në lagjen “Filipovci” në kryeqytet, që të shprehin pakënaqësinë e tyre për masat kundërepidemike dhe praninë e forcuar të policisë në rajon. Sipas burimeve të MPB-së shumica prej tyre kanë..

22.04.20 19:41 |

Protestë në Sofje kundër masave për kufizimin e përhapjes së koronavirusit

Qindra qytetarë u grumbulluan në vende të ndryshme të Sofjes, që të shprehin mospajtimin e tyre me masat e vendosura për kufizimin e përhapjes së koronavirusit në Bullgari, sepse sipas tyre këto vendime çojnë në varfëri dhe papunësi...

19.04.20 14:21 |
Всички новини: днес | вчера