Eмисия новини
от 13.00 часа

Mbrëmja e radhës e protestave antiqeveritare

“Ne nuk kemi frikë” është motoja e ditës së 90 të protestave antiqeveritare. Sipas traditës demonstrata në kryeqytet fillon në hapësirën midis godinave të Presidencës, Këshillit të Ministrave dhe ish shtëpisë së Partisë Komuniste Bullgare, ku tani..

06.10.20 20:23 |
Arman Babikjan

Protestuesit: Nuk duhet të presim se Brukseli do ta pushojë nga posti i Kryeministrit Bojko Borisovin

“Në debatin në Parlamentin Evropian për sundimin e ligjit në Bullgari u dëgjuan shumë gjëra të pakëndshme për Bullgarinë. Në fakt, këto janë fjalë që dëgjohen në sheshe. Por askush nuk duhet të presë se Brukseli do ta pushojë Bojko Borisovin. Këtë..

06.10.20 10:38 |

Parlamenti Evropian shqyrtoi sundimin e ligjit në Bullgari

Në sfondin e një interesi jo shumë të madh nga ana e eurodeputetëve u zhvillua debati në sallën plenare të Parlamentit Evropian në kontekstin e protestave antiqeveritare te ne. Më 1 tetor të këtij viti Komisioni për liritë civile, drejtësinë dhe..

06.10.20 09:15 |

Eurodepuetët janë duke shqyrtuar sot protestat në Bullgari

Në lidhje me protestat antiqeveritare në Bullgari që po vazhdojnë tashmë disa muaj sot në orën 20.00 (orë bullgare) eurodeputetët do të shqyrtojnë rezolutën për Bullgarinë, e cila do të votohet më 8 tetor, transmetoi korrespondentja e BNR-së në..

05.10.20 19:10 |

Zyrat e partive në pushtet bëhen qëllim i protestave antiqeveritare

Kërkesat e protestuesve në Bullgari mbeten të pandryshuara – dorëheqje e qeverisë së Bojko Borisovit dhe e Kryeprokurorit, kabinet teknik dhe zgjedhje të ndershme. Mbrëmjen, gjatë protestës së radhës të 88 avokati Nikollaj Haxhigenov nga e..

05.10.20 10:06 |

Protestat antiqeveritare do të vazhdojnë deri në arritjen e qëllimit përfundimtar

Pas zhvillimit të “Kryengritjes së Madhe Popullore IV” ditën e shtunë organizatorët e protestave – e ashtuquajtura “Trio e Helmuar” janë të mendimit se është krijuar një shoqëri civile, e cila mund ta bëjë dallimin mes atyre që flasin, sepse..

04.10.20 17:22 |
Bojko Borisov

Janë parashikuar akoma 230 mln euro për shëndetësinë

Në buxhetin e ri për vitin 2021 për shëndetësinë janë parashikuar akoma 230 mln euro, tha Kryeministri Bojko Borisov në Gabrovo. Ai vuri në dukje se është me rëndësi që të mos rritet numri i të infektuarve me Covid-19 dhe u bëri thirrje kryetarëve..

04.10.20 15:48 |

Kryengritja e Madhе Popullore IV filloi, u bllokua rruga drejt Urës së Danubit

Filloi Kryengritja e Madhe Popullore IV në qendër të Sofjes. Protestuesit ngulin këmbë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev. Është ndaluar lëvizja në bulevardin “Car Osvoboditell” në të ashtuquajturin “trekëndësh i..

03.10.20 18:11 |

Kryengritja e Madhe Popullore IV grumbullon të pakënaqurit nga qeverisja nga mbarë vendi

Qytetarët e pakënaqur nga qeverisja e vendit do të mblidhen këtë mbrëmje në Kryengritjen e Madhe Popullore IV. Demonstrata do të fillojë në orën 17.00. (orë bullgare) para shatërvanit të godinës së Presidencës në qendër të Sofjes. Organizatorët e..

03.10.20 10:09 |

Komisioni për Liritë Civile dhe Drejtësinë në Parlamentin Evropian u solidarizua me protestat në Bullgari

Me 35 vota “pro”, 30 “kundër” dhe 1 “të abstenuar ” Komisioni për Liritë Civile dhe Drejtësinë në Parlamentin Evropian miratoi projekt-rezolutën për Bullgarinë. Këmbëngulet që Komisioni Evropian ta vazhdojë monitorimin mbi reformën gjyqësore dhe..

02.10.20 10:13 |
Всички новини: днес | вчера