Eмисия новини
от 13.00 часа

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Sofje

Më 1 tetor, kur komisioni për liritë civile, drejtësinë dhe punët e brendshme në Parlamentin Evropian do të votojë vendim që Komisioni Evropian të vazhdojë të monitorojë reformën gjyqësore dhe luftimin e korrupsionit në Bullgari në kuadrin e..

01.10.20 08:50 |

“Drejtësi për çdonjërin” këmbëngul për reforma radikale gjyqësore

Për këtë mbrëmje është planifikuar demonstrata e 84 antiqeveritare në kryeqytet. Nga iniciativa “Drejtësi për çdonjërin” do të protestojnë para Pallatit Gjyqësor në Sofje me kërkesë për dorëheqjen e Kryeprokurorit Ivan Geshev, të Këshillit të..

30.09.20 08:52 |

Sinjal dërguar eurodeputetëve për shpërdorime

Liderët e protestës antiqeveritare iu dërguan të gjithë 705 eurodeputetëve e-mail me deklarata të ministrave në lidhje me debatin për superioritetin e ligjit në Bulgari parashikuar për 5 tetorin në Parlamentin Evropian. Në një deklaratë para..

29.09.20 12:30 |

Dita e 83 e protestave antiqeveritare

Megjithë shirat e vjeshtës për ditën e 83 të protestave në Sofje u caktua ora e mitingut të mbrëmjes me kërkesë për dorëheqjet e kryeprokurorit dhe kryeministrit.   Mbrëmjen e 82 të protestave antiqeveritare protestuesit këmbëngulën edhe për..

29.09.20 09:05 |

Mbrëmja e 82 e protestave antiqeveritare

Në qendrën e Sofjes ka për t’u zhvilluar mbrëmja e 82-të e pakënaqësisë civile nën moton “Ne nuk kemi frikë”. Nënat nga iniciativa “Sistemi na vret” po përgatitin kampin e tyre me tenda për kushtet e vjeshtës. Ato insistojnë për indeksimin e..

28.09.20 19:36 |
Vlladimir Mihajllov nga grupi

Protesta antiqeveritare thërret “Kryengritje të Madhe Popullore 4”

Ditën e 82 të protestave antiqeveritare në Sofje përsëri është shpallur miting dhe procesion me kërkesa për dorëheqjen e Kryeministrit dhe Kryeprokurorit dhe për zgjedhje të parakohshme. Ditën e 81 të protestave u zhvillua një koncert-miting “E..

28.09.20 08:41 |

Miting koncert në Urën e Shqiponjave organizojnë protestuesit

Një miting koncert nën moton “E ardhme për Bullgarinë – e ardhme për të rinjtë” u organizua në udhëkryqin e Urës së Shqiponjave të cilën çdo mbrëmje protestuesit okupojnë. “Qëllimi është të tregojmë përmasat dhe gatishmërinë e njerëzve të mbrojnë..

27.09.20 17:23 |
Stefan Canev

Intelektualët të jenë në ballë të protestave

“Ekziston nevoja që intelektualët të jenë në vijën e parë të protestave” tha për BNR shkrimtari Stefan Canev, i cili u dekorua me “Pendën e Artë” për kontribut në kulturën dhe artin bullgar. Sipas tij protesta kundër pushtetit largon intelektualët..

27.09.20 16:08 |

Dita e 80 e protestive

Shiu mbi Sofjen i pengoi shumë protestues kundër qeverisë dhe kryeprokurorit të përfshihen në protestat ditën e 80. “Mungesë e lidhjes me realitetin” – kështu oratorët e kualifikuan këshillin e kryetares së parlamentit Cveta Karajançeva që njerëzit..

27.09.20 09:55 |

Dy protesta para Pallatit të Gjykatës shoqërojnë zgjedhjen e anëtarit të ri të Këshillit të Lartë Gjyqësor

Dy protesta paralele zhvillohen para godinës së Pallatit të Gjykatës – njeri i lëvizjes BOEC dhe tjetri i organizatës rinore të “Bullgarisë Demokratike”. Arsyeja është zgjedhja e Evgeni Ivanovit anëtar i Këshillit të Lartë Gjyqësor. Protestuesit..

26.09.20 12:04 |
Всички новини: днес | вчера