Eмисия новини
от 11.00 часа
Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

19.10.20 20:01 |

Analizues politikë shohin një rirregullim të mjedisit politik në Bullgari

Mbi 100 ditë vazhdojnë protestat nën dritaret e pushtetit në Sofje, si dhe në qytetet e mëdha në vend me kërkesë për dorëheqje të qeverisë dhe të prokurorit të përgjithshëm Ivan Geshev. Gjatë ditëve të fundit  ndaj pakënaqësisë civile u bashkuan..

19.10.20 15:26 |

Protestuesit kundër qeverisë nuk heqin dorë nga pozita e tyre civile

Pritet që sot të pakënaqurit nga qeverisja e Borisovit të ndërmarrin veprime të reja. Gjatë protestës së djeshme njeri prej organizatorëve profesor Velisllav Minekov tha, se tani mendohen variante të reja. Sipas tij qëllimi është që jo vetëm..

19.10.20 09:39 |

Qytetarët bllokuan arterien kryesore rrugore e cila lidh Sofjen me autostradën Trakia

Banorët e lagjes “Gorubljane ” në kryeqytet bllokuan lëvizjen në arterien kryesore rrugore e cila lidh Sofjen me autostradën Trakia, si shenjë proteste kundër qeverisjes së vendit pas së cilës u përfshinë në procesionin në bulevardin “Carigradsko Shose”..

18.10.20 18:08 |

Armenët nga Varna protestuan kundër konfliktit në Nagorni Karabah

Armenët bullgarë në Varna organizuan një procesion paqësor me automjete në përkrahje të bashkatdhetarëve të tyre – viktima të konfliktit në Nagorni Karabah, informoi Televizioni Kombëtar Bullgar (BNT). Dhjetëra automobila të zbukuruar me flamuj..

18.10.20 16:22 |

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë

Banorët e lagjes Gorubjane në kryeqytet po përgatiten që të bllokojnë sot në orën 16.00 një prej arterieve kryesore rrugore të Sofjes – bulevardin “Carigradsko Shose”, si pjesë e protestave kundër korrupsionit në qeverisjen e tanishme të shtetit,..

18.10.20 10:06 |

Protestat po vazhdojnë edhe pas Kryengritjes së pestë të Madhe Popullore

Këtë mbrëmje do të zhvillohet protesta e 101 kundër pushtetarëve në Bullgari. Protesta do të mbahet në vendin tradicional në qendër të Sofjes – para godinës së Presidencës. Dita e djeshme e 100-të e protestave të shpallur si “Kryengritja e..

17.10.20 10:36 |

“Kryengritja e Madhe Popullore – 5” bllokoi lëvizjen në qendër të Sofjes

Ditën e 100 të protestave në Sofje filloi e ashtuquajtura “Kryengritja e Madhe Popullore - 5" me kërkesa për dorëheqjen e Kryeministrit Bojko Borisov dhe të Kryeprokrorit Ivan Geshev, për ndryshime në Kushtetutë dhe për votim vetëm me makina...

16.10.20 17:29 |

Kryengritja e Madhe Popullore – 5

Në ditën e 100-të të protestave antiqeveritare në Sofje u thirr “Kryengritja e Madhe Popullore – 5”. Aksioni do të fillojë në orën 17.00 në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit” në qendër të Sofjes, transmetoi BGNES. Protesta do të përkrahet..

16.10.20 10:02 |
Krsyeprokurori Ivan Geshev

Ivan Geshev: Prokuroria nuk ka faj për të gjitha problemet në këtë shtet

“Po përmirësohet puna e Prokurorisë” – deklaroi Kryeprokurori Ivan Geshev duke raportuar për punën e kryer nga institucioni gjatë tetë muajve të parë të mandatit të tij. “Unë nuk pohoj se Prokuroria nuk bën gabime, por insistoj se ajo nuk është..

15.10.20 17:17 |
Всички новини: днес | вчера