Eмисия новини
от 00.00 часа

Pse një holandez dëshiron ndryshim të rendit politik në Bullgari?

Në qoftë se një milion bullgarë bashkohen rreth prioriteteve kryesore për zhvillimin e vendit të vet, në skenën politike do të dalin profesionistë, të cilët të punojnë për kauzën “Bullgaria”. Në këtë beson holandezi Patrick Smithuis , i cili që nga..

21.10.20 12:09 |
Kuvendi Popullor

Agjencia “Gallëp”: Në parlamentin e ardhshëm “të vegjlit bëhen të mëdhenj “

Protestat, dorëheqja e qeverisë dhe zgjedhjet përpara afatit  përkrahen, pavarësisht se akoma nuk shikohet alternativa e qartë dhe liderët e rinj. 62% nga bullgarët i përkrahin protestat, “kundra” janë 23,7%. “Për” dorëheqje të qeverisë janë 58,9%, kurse..

17.08.20 16:54 |

Protestat dhe përgatitja për zgjedhje – një kombinim 2 në 1

Në sfondin e protestave që po vazhdojnë në vend dhe jashtë shtetit me qëllim dorëheqjen e qeverisë në krye me kryeministrin Bojko Borisov dhe të kryeprokurorit Ivan Geshev disa shohin fillimin e retorikës zgjedhore. Çfarë po ndodh në hapësirën shoqërore..

11.08.20 15:35 |

Bashkatdhetarët tanë në mbarë botën insistojnë për sundimin e ligjit në Bullgari

Mijëra bullgarë jashtë shtetit janë në solidaritet me kërkesat e protestës në Bullgari. Një dëshmi për këtë  janë dhe demonstratat paqësore të cilat nuk pushojnë në vend, dhe të cilat janë një shprehje e mospajtimit me atë që ndodh në skenën politike në..

24.07.20 13:52 |

Njerëzit nga sheshi dhe politikanët – pika kryqëzimi apo jo

Me ose pa votën e pritur të mosbesimit, të kërkuar nga Partia Socialiste Bullgare, protestuesit po mbeten nëpër sheshet me qëllime të cilat nuk përfundojnë me dorëheqjen e qeverisë dhe të kryeprokurorit. Pakënaqësia mbipartiake popullore me kërkesa për..

23.07.20 14:47 |

Dita e 13 e protestave në Sofje kaloi pa incidente

Para mesnate përfundoi dita e 13 e protestave antiqeveritare në Sofje, bëri të ditur BNR. Pas mocionit të pasuksesshëm të mosbesimit kundër qeverisë qytetarë të pakënaqur vazhdojnë të këmbëngulin për dorëheqjen e Kryeministrit Bojko Borisov..

22.07.20 08:43 |

Na ka ardhur në majë të hundës - lajtmotivi i protestave në Bullgari

Në ditën e 13 nga fillimi i protestave në Bullgari, të cilët ngulmojnë për dorëheqjen e kryeministrit Bojko Borisov dhe të prokurorit të përgjithshëm Ivan Geshev, Kuvendi Popullor votoi mocionin e pestë të mosbesimit ndaj kabinetit të partisë drejtuese..

21.07.20 12:56 |

Tension në rritje në qendrën e Sofjes për shkak të protestave

Përleshje mes përkrahësve dhe kundërshtarëve të qeverisë dhe Presidentit Rumen Radev kishte rreth orës 20:30 gjatë dy protestave paralele para godinës së Presidencës dhe asaj të Këshillit të Ministrave. Reagimi i shpejtë i forcave të sigurisë..

10.07.20 22:47 |

Protestat e infermiereve – kërkesa të arsyetuara sindikale, apo shantazhe

Aktualisht kur ka shqetësime të konsiderueshme rreth përhapjes së koronavirusit në Bullgari, në sektorin e   shëndetësisë  ka shumë tronditje sociale. Infermieret vazhdojnë të protestojnë me kërkesa për rritjen e rrogave – gjë, e cila u ishte..

09.03.20 16:05 |

Problemet e shumta dhe mosbesimi në institucionet provokojnë valë protestash

Gjatë ditëve të fundit pakënaqësia në shoqëri gjen shfaqje të ndryshme dhe tregon pikët e dobëta në qeverisjen e kryeministrit Bojko Borisov, por pa tronditur thellë kabinetin e tij dhe pa treguar zgjidhje konkrete të problemeve. Kriza me..

31.01.20 14:06 |
Всички новини: днес | вчера