Eмисия новини
от 22.00 часа

Protestuesit: Do të vazhdojmë deri në arritjen e ndryshimeve të vërteta

Sonte është dita e 15 e protestave në vend. Qytetarët po grumbullohen në qendër të Sofjes pranë Presidencës dhe Këshillit të Ministrave. Para BNR-së ata shprehën keqardhje se demonstratat e tyre kanë shkaktuar rokada kuadrosh. Sipas tyre qëllimi..

23.07.20 18:37 |

Njerëzit nga sheshi dhe politikanët – pika kryqëzimi apo jo

Me ose pa votën e pritur të mosbesimit, të kërkuar nga Partia Socialiste Bullgare, protestuesit po mbeten nëpër sheshet me qëllime të cilat nuk përfundojnë me dorëheqjen e qeverisë dhe të kryeprokurorit. Pakënaqësia mbipartiake popullore me kërkesa për..

23.07.20 14:47 |

Agjencia e të Ardhurave merr kontrollin mbi lojërat e fatit

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave merr kontrollin e plotë mbi sektorin e lojërave të fatit, vendosën deputetët me ndryshimet e miratuara në lexim të dytë në Ligjin për Lojërat e Fatit, transmetoi BNR. Pushtetarët hodhën poshtë idenë që..

23.07.20 12:59 |

Ditën e 14 të protestave protestuesit kërkuan bllokadën e shtetit

Pronarët e kazinove dhe të sallave të lojërave të fatit nga mbarë vendi protestojnë në Sofje kundër ndryshimeve në Ligjin e për Lojërat e Fatit. Ata ngulin këmbë që të hiqen tekstet e reja, të cilat sipas tyre janë lobiste dhe do të prekin sallat e..

23.07.20 09:06 |
Valerija Veleva

Pushteti vonoi për të zhvilluar dialog me protestuesit

"Ndërrimet në kabinet ashtu siç pushtetarët mendojnë nuk do të qetësojë protestuesit” tha para Radios Kombëtare Bullgare gazetarja dhe analizuese Valerija Veleva, duke iu referuar deklaratës së kryeministrit Borisov për ndërrim të tri nga ministrat e..

22.07.20 14:51 |

Dita e 13 e protestave në Sofje kaloi pa incidente

Para mesnate përfundoi dita e 13 e protestave antiqeveritare në Sofje, bëri të ditur BNR. Pas mocionit të pasuksesshëm të mosbesimit kundër qeverisë qytetarë të pakënaqur vazhdojnë të këmbëngulin për dorëheqjen e Kryeministrit Bojko Borisov..

22.07.20 08:43 |

Qeveria është duke kërkuar mundësi për dialog me protestuesit

Nuk ka motiv për zgjedhje të parakohshme, por do të ketë ndryshime, vuri në dukje Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev. Mocioni i mosbesimit u rrëzua jo për shkak të aritmetikës parlamentare, por për shkak të logjikës politike, tha gjithashtu..

21.07.20 13:45 |
Cveta Karajançeva

Kryetarja e Parlamentit Karajançeva është për dialog me protestuesit

Sipas kryetares së Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva zgjedhja eventuale e qeverisë teknike në momentin e tanishëm nuk është një akt i përgjegjshëm. Duke inauguruar monumentin e kolonelit Atanas Krëstev, pilot i vdekur në kohën e Luftës së Dytë..

18.07.20 15:50 |

Protestuesit neutralizuan provokatorët

Gjatë protestave më 16 korrik shtetasit bënë një varg të gjallë midis policëve dhe provokatorëve për të parandaluar përplasjet me organet e rendit. Kështu u arrestuan 8 persona kriminale. Sipas të dhënave të policisë të arrestuarit janë pjesë e..

17.07.20 16:16 |

Dita e tetë e protestave kundër qeverisë

“Le ta mbrojmë demokracinë – dita e tetë” – me këtë thirrje në Sofje po vazhdojnë protestat, të cilat kërkojnë dorëheqjet e qeverisë dhe të Kryeprokurorit. Në rrjetet sociale ishte bërë thirrje që protesta më 16 korrik të jetë më e madhja deri..

16.07.20 19:13 |
Всички новини: днес | вчера