Eмисия новини
от 00.00 часа
Bojko Borisov

Bojko Borisov: "Mafia dëshiron të rrëzojë qeverinë"

“ Mafia është ajo e cila tani dëshiron të rrëzojë qeverinë. Bixhozi, kontrabanda , të gjithë janë në rrugën kundër neve . Kjo më jep arsye që të mos japim dorëheqje.” Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një transmetim në rrjetet sociale..

09.09.20 13:44 |

Dita e 62 e protestave antiqeveritare në Bullgari

Ditën e 62 të protestave antiqeveritare në Sofje do të zhvillohet procesioni tradicional i protestuesve që kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe të kryeprokurorit. Liderët e protestave në Bullgari iu drejtuan ambasadorëve në Sofje , duke..

08.09.20 19:14 |

Dy muaj protesta antiqeveritare në Bullgari

Edhe sonte në ditën e 61 të protestave antiqeveritare të pakënaqurit nga pushteti grumbullohen në sheshin “Nezavisimost”. Me kërkesa për dorëheqjen e Kryeministrit Borisov, të qeverisë dhe të kryeprokurorit Ivan Geshev protestuesit drejtojnë..

07.09.20 17:03 |

61 ditë protesta antiqeveritare - situata është e qetë

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë tashmë 61 ditë. Aktualisht nuk ka udhëkryqe të bllokuara. Në Sofje dje në mbrëmje të pakënaqurit nga pushteti kaluan nën shenjën e Bashkimit të Bullgarisë, që nga sheshi “Nezavisimost” /"Pavarësia"/ deri..

07.09.20 11:03 |

Dita e 60 e protestave kalon nën shenjën e festës kombëtare

Protestat me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit po vazhdojnë nën shenjën e festës kombëtare të Bullgarisë – Bashkimi. Para një reporteri të BNR-së një nga organizatorët e protestës shpalli se “ky është bashkimi i ri i..

06.09.20 17:57 |

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë tashmë 60 ditë

Në ditën e festës kombëtare të Bullgarisë – Bashkimi, protestat me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit po vazhdojnë tashmë 60 ditë. Aktualisht nuk ka bllokada në udhëkryqe nga protestuesit. Megjithatë për shkak të..

06.09.20 10:50 |

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë 59 ditë

Situata në qendër të kryeqytetit është e qetë, ndërsa lëvizja  është normale. Nuk ka udhëkryqe të bllokuara, pasi policia parandaloi ndërtimin e një kampi të ri çadrash në bulevardin “Car Osvoboditell”. Protestuesit vetë i hoqën çadrat, pasi u..

05.09.20 17:40 |

Protestuesit u grumbulluan para Gjykatës Rajonale të Sofjes

Ditën e 59 të protestave antiqeveritare të pakënaqurit nga sistemi protestuan kundër dhunën policore para Gjykatës Rajonale në Sofje Udhëkryqet Orllov Most, para Rektoratit të Universitetit të Sofjes dhe në të ashtuquajturin “Trekëndësh i..

05.09.20 10:25 |

Protestuesit paralajmëruan se do të ndërtojnë përsëri barrikada

Ditën e 58 të protestave në Sofje lëvizja BOEC organizon para Pallatit Gjyqësor nga ora 13.00 një aksion për dhënie sinjalesh kundër personave dhe institucioneve që e kanë fajin për përleshjet gjatë protestës më 2 shtator, të ashtuquajturën..

04.09.20 10:21 |
Dunja Mijatovic

Këshilli i Evropës: Autoritetet bullgare të hetojnë dhunën ndaj gazetarëve

“Jemi të shqetësuar për njoftimet e shumta për dhunë policore kundër gazetarëve gjatë demonstratave në Sofje”, deklaroi Dunja Mijatovic, komisare e Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut në sajtin e institucionit. “Njoftohet për..

03.09.20 18:08 |
Всички новини: днес | вчера