Eмисия новини
от 03.00 часа
Dunja Mijatovic

Këshilli i Evropës: Autoritetet bullgare të hetojnë dhunën ndaj gazetarëve

“Jemi të shqetësuar për njoftimet e shumta për dhunë policore kundër gazetarëve gjatë demonstratave në Sofje”, deklaroi Dunja Mijatovic, komisare e Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut në sajtin e institucionit. “Njoftohet për..

03.09.20 18:08 |
Christian Wiegand

Komisioni Evropian po ndjek nga afër situatën në Bullgari

“Komisioni është i qartë për protestat në Bullgari dhe po vazhdon ta ndjekë nga afër situatën. Gjithmonë kemi deklaruar se demonstratat paqësore janë e drejta kryesore e çdo një vendi demokratik dhe ne i përkrahim .” Këtë e deklaroi zëdhënësi i..

03.09.20 15:07 |

Protestuesit në Bullgari nuk duan restart të shtetit me politikanë të komprometuar

Fillimi i stinës politike të vjeshtës në Bullgari u vu më 2 shtator me një mbledhje të deputetëve nga Legjislatura e 44 e Kuvendit Popullor, një pakënaqësi të fortë publike dhe një prani të shtuar të policisë. Protestuesit kundra drejtimit të vendit..

03.09.20 13:11 |

Protestuesit përsëri bllokuan qendrën e Sofjes

Me thirrje “dorëheqje” protestuesit përsëri bllokuan trafikun urban para Parlamentit në qendër të Sofjes, transmetoi BNR. Ministri i Brendshëm Hristo Terzijski shpjegoi para deputetëve se pas rritjes së tensionit natën me të gdhirë 3 shtatori policia..

03.09.20 11:45 |
Hristo Terzisjki në Parlament

Protestuesit deklaruan se nuk do të japin dorëheqje

Pushtetarët thirrën në Parlament Ministrin e Brendshëm Hristo Terzijski me rastin e rritjes së tensionit të protestave në Sofje, kur u lënduan shumë policë dhe qytetarë. Duam përkrahje të plotë për veprimet e policisë, deklaroi në emër të..

03.09.20 11:24 |
Heqja e barrikadave në Orllov Most

Protestat në Sofje po vazhdojnë edhe pas “Kryengritjes së Madhe Popullore”

“Kryengritja e Madhe Popullore” e shpallur nga protesta antiqeveritare mbaroi me heqjen e kampit të çadrave dhe të bllokadave të protestuesve në udhëkryqet kryesore në Sofje. Ditën e 57 të pakënaqësisë organizatorët përsëri thirrën në..

03.09.20 10:12 |

Rritje e tensionit gjatë protestës në Sofje

Pas një dite të tërë të protestave, me përleshje, njerëz të helmuar me gaz dhe të arrestuar, ditën e 56 të protestave antiqeveritare në Sofje pas orës 21 tensioni u rrit edhe më shumë. Bomba të vogla, vezë, shishe plastike dhe pllaka guri..

02.09.20 23:44 |

Bllokadë para Urës së Danubit dhe protestë tek Kullata-Promahon

Transportues nga rajoni i Goce Dellçevos janë duke protestuar te PKK-ja Kullata-Promahon. Ata janë të pakënaqur për mbylljen e pikëkalimit “Ilinden-Eksohi”, si masë kundër përhapjes së Covid-19. Megjithëse MPJ-ja bullgare njoftoi se “Ilinden-Eksohi”..

02.09.20 14:32 |
Martin Çilev në Këln

Bullgarët jashtë shtetit solidarizohen me protestat

Si gjest solidariteti dalim që të protestojmë kundër korrupsionit, për një të ardhme demokratike, për brezat e ardhshëm të Bullgarisë, tha bullgari Martin Çilev nga Këlni. Ai njoftoi se sonte do të ketë aksione të koordinuara të protestuesve në..

02.09.20 13:06 |

Përleshje para Parlamentit

Që nga fillimi i protestës antiqeveritare para Parlamentit të pakënaqurit sulmojnë kordonin e policëve afër godinës. Në fillim ata i sulmonin forcat e rendit publikë me vezë dhe mollë dhe bënin prova për t’i kthejnë përmbys kamionët e xhandarmerisë...

02.09.20 10:59 |
Всички новини: днес | вчера