Eмисия новини
от 01.00 часа
Presidenti Rumen Radev bashkë me Nënpresidenten Ilijana Jotova

Presidenti kërkoi para Parlamentit dorëheqjen e qeverisë

Presidenti Rumen Radev i bëri apel Parlamentit dhe popullit. Kjo ndodhi në sfondin e protestave para godinës së rrethuar të Kuvendit Popullor. Arratisja nuk do t’ju shpëtojë nga turpi. Kjo tregon se Parlamenti i vërtetë është para godinës , tha..

02.09.20 10:37 |

Protesta antiqeveritare shpalli “Kryengritje të Madhe Popullore"

Protesta me emrin “Kryengritje e Madhe Popullore” priti deputetët ditën e parë të stinës së re politike. Protestuesit bëjnë prova që të kalojnë përmes gardhave të policisë dhe ta sulmojnë Parlamentin. Për herë të parë seanca e Parlamentit do të..

02.09.20 08:51 |

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë – dita e 55

Ditën e 55 të protestave në qendër të Sofjes u përhapën kërcënime për vdekje. Nën fshesat e xhamit të shumë automjeteve ishin vendosur pusulla me mbishkrime “Dorëheqje ose arkivol!” Nuk është e qartë nëse bëhet fjalë për aksion të pjesëmarrësve..

01.09.20 11:15 |

Regjisori Galin Stoev: Modeli i shtetit tonë është i gabuar

Një bullgar në Francë, jo thjesht një aktor në një skenë të huaj, por drejtor i Teatrit Kombëtar Dramatik në qytetin Tuluza. Këtë pozicion prestigjioz prej 3 vjetëve e zë regjisori bullgar Galin Stoev. Akoma gjatë zënies së këtij posti Stoev..

01.09.20 09:32 |

Ditën e 54 të protestave antiqeveritare bullgarët e pakënaqur u drejtohen institucioneve evropiane

Ditën e 54 të protestave në Bullgari me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev protestuesit mblidhen para përfaqësisë së Komisionit Evropian në lidhje me aksionin e planifikuar prej tyre “Hapja në masë e syve”. Më këtë..

31.08.20 19:51 |

Dita e 49 e protestave antiqeveritare

Ditën e 49 të protestave antiqeveritare në Sofje gjatë inaugurimit të linjës së tretë të metrosë në kryeqytet u arrit në një grindje mes protestuesve dhe qytetarëve të pakënaqur për bllokadat e udhëkryqeve kryesore. Me moton “ Shtëpia në..

26.08.20 20:07 |

Protestat antiqeveritare dhe kontra protestat po vazhdojnë

Ditën e 48 të protestave mbeten të bllokuara tri udhëkryqe kryesore në Sofje. Protestuesit paralajmërojnë se në qoftë se Kryeministri Bojko Borisov vazhdon t’i nënvlerësojë kërkesat e tyre, më 2 shtator do të zhvillojnë një aksion të madh..

25.08.20 19:58 |
Manoll Pejkov

“Ku në rrugë e sipër e humbët Bullgarinë?”

“Bullgaria u zgjua dhe populli doli në protestë kundër mafies dhe oligarkisë, por përse Evropa akoma nuk është zgjuar?” – këtë pyesin protestuesit në “Urën e Shqiponjave” (“Orllov Most”) në Sofje. Ata tanimë për muaj të dytë të radhës duan dorëheqjen e..

24.08.20 16:25 |

Dita e 47 e protestave me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë

Në mëngjesin e 47 të protestës të qytetarëve me kërkesë për dorëheqjen e Kryeministrit Bojko Borisov dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev protestuesit do të vendosin lule para godinës së administratës së rrethit të Sofjes. Shkasi është publikimi në..

24.08.20 08:47 |

Protestuesit dalin për 46-ën mbrëmje me radhë nën dritaret e pushtetit

Pjesëmarrësit në aksionet e protestave deklarojnë se do të vazhdojnë të shprehin pozitën e tyre civile deri në dorëheqjen e qeverisë dhe të kryeprokurorit. Protestuesit në kampin e çadrave në “Orllov Most” gjithashtu janë gati të vazhdojnë formën..

23.08.20 09:53 |
Всички новини: днес | вчера